Klienci Orange i T-Mobile mogą cieszyć się super szybkim internetem 5G od 19 stycznia 2024r, natomiast klienci Play od 26 stycznia 2024r. Super szybki internet 5G dostępny jest w paśmie C N78 (3400 - 3800 MHz), pozwala na osiągnięcie prędkości powyżej 1Gb/s - niczym w światłowodzie. Jest to możliwe dzięki rozstrzygnięciu licytacji przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w październiku 2023r.

Dla przypomnienia, bloki po 100 MHz zdobyli kolejno:
  • A (3400-3500 MHz) – Polkomtel (operator sieci Plus) za 450 mln zł;
  • B (3500-3600 MHz) – P4 (operator sieci Play) za 487,095 mln zł;
  • C (3600-3700 MHz) – Orange za 487,095 mln zł;
  • D (3700-3800 MHz) – T-Mobile za 496,837 mln zł.

5G od Orange w paśmie C dostępne jest w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Dostępność tej technologii będzie stopniowo rozszerzana o kolejne lokalizacje. Jednocześnie Orange będzie nadal oferować i rozwijać usługi 5G na częstotliwości 2100 MHz w technologii Dynamic Spectrum Sharing. Umożliwia ona współdzielenie pasma radiowego między 4G i 5G.

Cieszymy się, że możemy już oferować klientom usługi w oparciu o docelowe dla 5G częstotliwości. Dzięki nim możemy dostarczać superszybki internet w smartfonie i w domu dla użytkowników indywidualnych oraz innowacyjne rozwiązania dla biznesu. Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. W ostatnich latach podłączyliśmy miliony domów i mieszkań do światłowodu. Nieustanie modernizujemy też sieć mobilną. Dziś robimy kolejny, ważny krok, który pozwala nam oferować klientom łączność najwyższej jakości oraz niezawodne, bezpieczne i innowacyjne usługimówi Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska.

Pełna mapa zasięgu Orange dostępna jest pod adresem https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?mapId=5gW T-Mobile 5G dostępne jest pod nazwą 5G Bardziej. Pełnią możliwości sieci 5G Bardziej mogą już cieszyć się pierwsi mieszkańcy Poznania, Piły, Grudziądza, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Kielc, Radomia, Częstochowy, Warszawy i wielu innych miejscowości w całym kraju, ale to dopiero początek. W województwie małopolskim sygnał 5G Bardziej dostępny jest w Krakowie, Słomnikach oraz Pałęcznicy. Sygnał sieci T-Mobile 5G Bardziej dociera do klientów za pośrednictwem 1448 stacji bazowych, a w ciągu najbliższych tygodni liczba stacji dostarczających klientom sygnał nowej sieci przekroczy 2000, obejmując ponad 26% populacji kraju.

Klienci T-Mobile kochają najwyższą jakość sieci, więc wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Przyspieszamy naszą sieć, by mogli doświadczać cyfrowego świata jeszcze Bardziej – powiedział Andreas Maierhofer, CEO T-Mobile Polska. Już dzisiaj każdy może być częścią tej rewolucji, a co za tym idzie doświadczyć nieskrępowanego dostępu do rozrywki, edukacji i kultury jakie daje 5G Bardziej oraz na własne oczy przekonać się jak nowe technologie pozwalają tworzyć w pełni cyfrowe społeczeństwo i innowacyjną gospodarkę 5.0. Chcemy, aby nasi klienci zawsze jako pierwsi mieli dostęp do najlepszych rozwiązań.

Pełna mapa zasięgu T-Mobile dostępna jest pod adresem https://www.t-mobile.pl/c/mapa-zasieguPlay natomiast otrzymał z opóźnieniem pierwsze pozwolenia radiowe na użytkowanie pasma C od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (w stosunku do Orange i T-Mobile, które otrzymały pozwolenia tydzień wcześniej). Play uruchomił 5G na częstotliwości 3500 MHz w skromnej ilości (215 stacji bazowych), na początek w miastach takich jak: Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Warszawa i Łódź, ale też w mniejszych miejscowościach, np. we Władysławowie czy Rykach. Operator zamierza sukcesywnie rozszerzać dostępność sieci nowej generacji wraz z pozyskiwaniem kolejnych pozwoleń. Dzięki temu jeszcze w pierwszym kwartale br. prawie 25% populacji Polski znajdzie się w zasięgu usług 5G z wykorzystaniem pasma C od Play – sieci szybkiej jak światłowód.

Play jako pierwszy operator na polskim rynku uruchomił sieć 5G już w grudniu 2019 roku, wykorzystując posiadane częstotliwości w pasmie 2100 MHz. W tym celu zastosował innowacyjne rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing). Obecnie w zasięgu sieci 5G Play na zasobach częstotliwości pasma 2100 MHz jest ponad 58% populacji kraju.

Play był pierwszym operatorem w Polsce, który uruchomił 5G. Dziś, zgodnie z deklaracją, rozwijamy tę sieć dzięki częstotliwościom pasma C. Mamy najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie infrastrukturę, której rozwój pozostaje naszym priorytetem. W ten sposób wypełniamy zobowiązanie w stosunku do klientów, oferując im dostęp do najwyższej jakości usług i wolność wyboru, dla której tak chętnie wybierają Playpowiedział Jean Marc Harion, CEO Play.

Na ten moment Play nie udostępnił mapy zasięgu dla pasma C, fioletowy operator wizualizuje zasięg 5G jako wspólny na paśmie 2100MHz oraz 3500MHz. Mapa dostępna jest pod adresem https://www.play.pl/pomoc/zasieg/mapa-zasieguW momencie tworzenia artykułu, sieć Plus nie uruchomiła 5G w paśmie C 3400MHz. Plus jako jedyny posiada 5G Ultra w paśmie 2600MHz, wspomagane częstotliwością 2100MHz. Średnia prędkość 5G, dostępnego od 3 lat w Plusie, wyniosła 134,6 Mb/s. Na początku 2023 roku Plus udostępnił bezpłatnie 5G wszystkim klientom, a w czerwcu uruchomił 5G Ultra. Jest to unikalne rozwiązanie technologiczne wykorzystujące agregację 3 pasm radiowych – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz) – do szybkiej transmisji danych.

Jak wspomniano wcześniej, Plus na ten moment nie posiada 5G w paśmie C, operator wizualizuje zasięg sieci 5G oraz 4G. Mapa dostępna pod adresem https://www.plus.pl/mapa-zasieguNa sam koniec bonus - SpeedTest wykonany w sieci 5G (pasmo C N78) Orange.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony