Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił rozstrzygnięcie aukcji 5G dla częstotliwości z zakresu 3400-3800 MHz. Każdy z czterech startujących operatorów otrzyma po jednym bloku o szerokości 100 MHz, a do budżetu państwa wpłynie w sumie ponad 1,9 mld zł. 

Bloki po 100 MHz zdobyli kolejno:
  • A (3400-3500 MHz) – Polkomtel (operator sieci Plus) za 450 mln zł;
  • B (3500-3600 MHz) – P4 (operator sieci Play) za 487,095 mln zł;
  • C (3600-3700 MHz) – Orange za 487,095 mln zł;
  • D (3700-3800 MHz) – T-Mobile za 496,837 mln zł.
Wydanie decyzji rezerwacyjnej powinno zakończyć się w pierwszych dniach grudnia 2023r. dla powyższej listy operatorów. W terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zwycięzcom, powinni oni dokonać płatności, ale od razu mają prawo do dysponowania częstotliwościami i ubiegania się o pozwolenia radiowe.

Dla klientów pierwszym, widocznym efektem będzie zapewne marketingowy wyścig w komunikacji większego od konkurencji zasięgu „prawdziwego 5G”. W dalszej perspektywie będzie to zauważalna poprawa zasięgu i jakości świadczonych klientom usług transmisji danych. To wynik zobowiązań inwestycyjnych, pierwszy raz nałożonych na operatorów w takiej formie. Jeszcze w tej dekadzie mają oni zapewnić przepustowość nie niższą niż 95 Mb/s dla 99% gospodarstw domowych, 95% głównych dróg i szlaków kolejowych oraz 90% terytorium.

Zakończenie aukcji 5G skomentował operator T-Mobile
Szybkie zakończenie aukcji to świetna wiadomość dla naszych klientów. W trakcie licytacji uzyskaliśmy najlepsze pasmo, pozbawione ograniczeń. Pozwoli nam ono zbudować najlepszą sieć 5G i dostarczyć klientom usługi najwyższej jakości.

Proces aukcyjny przebiegł bardzo sprawnie, za co jesteśmy wdzięczni jego organizatorom i uczestnikom. Teraz liczymy na jak najszybsze zakończenie procedur administracyjnych oraz przydzielenie częstotliwości.

Przed nami wymagający proces inwestycyjny i konieczność zmierzenia się z bardzo ambitnymi wymaganiami zasięgowymi. Jesteśmy na to gotowi i obiecujemy naszym klientom, że zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej mogli cieszyć się pełnią możliwości sieci 5G.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony