W styczniu 2024r. Comarch został jedną z pierwszych firm w Polsce, które otrzymały zezwolenie na wykorzystanie dedykowanego pasma częstotliwości radiowych od 4 do 4,1 GHz na potrzeby prywatnych sieci 5G. Firma uruchomi pełnoprawną sieć 5G, w celu udoskonalenia swoich produktów.
AGH jako jedna z nielicznych w Polsce uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G, ważne do 2028 r. Uruchomienie sieci 5G w AGH jest efektem zakończonego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”.
Już niedługo informacje z dużej części krakowskich wodomierzy będą przekazywane ze wsparciem systemu od Orange Polska i firmy Pronal. Zyska na tym środowisko, miasto i jego mieszkańcy. To największe w Polsce wdrożenie zdalnego odczytu wodomierzy w oparciu o sieć GSM. Orange podpisał umowę z Wodociągami Miasta Krakowa S.A.
Klienci Orange i T-Mobile mogą cieszyć się super szybkim internetem 5G od 19 stycznia 2024r, natomiast klienci Play od 26 stycznia 2024r. Super szybki internet 5G dostępny jest w paśmie C N78 (3400 - 3800 MHz), pozwala na osiągnięcie prędkości powyżej 1Gb/s - niczym w światłowodzie. Jest to możliwe dzięki rozstrzygnięciu licytacji przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w październiku 2023r.

Rozbudowa mobilnej sieci radiowej to sposób, aby stawić czoło wyzwaniom rosnącego ruchu sieciowego. Dzięki niej klienci Orange mogą swobodnie i komfortowo korzystać z sieci i internetu szczególnie w okresie zimowym podczas trwających ferii. Klienci Orange mogą korzystać z ponad 12 tysięcy stacji bazowych, w tym 226 nowych stacji bazowych powstało w 2023 roku.
Play w grudniu 2023r. pokrył 4 nowe miejscowości nadajnikami 4G LTE w województwie małopolskim. W grudniu Play w całej Polsce uruchomił 219 nowe stacje bazowe. Tym samym Play zakończył 2023 rok z liczbą 1050 nowych BTS w fioletowej sieci.

Orange zgodnie z planami na 2023 rok, uruchomił łącze światłowodowe 400Gb/s pomiędzy miastami. Tak szybka prędkość światłowodowa pozwala osiągnąć znacznie lepszą jakość usług sieciowych i wyższe prędkości transmisji danych. Niezależnie od tego, czy użytkownicy korzystają z usług mobilnych, FTTH czy biznesowych.
Już ponad 5 mln mieszkańców Polski może korzystać z 5G Ultra – najszybszego internetu 5G w Polsce. Dzięki blisko 900 stacjom bazowym z internetu mobilnego 5G Ultra, szybkiego jak światłowód, może korzystać już ponad 5 milionów mieszkańców Polski w 250 miejscowościach we wszystkich województwach. W sumie w zasięgu sieci 5G Plusa jest 20 milionów osób.

Strona 1 z 19

Początek strony