30 listopada 2023 roku, o godzinie 18, punktualnie wystartowało Radio FAMKA Kraków z regularną emisją. Inauguracyjną piosenką, jaką usłyszeli słuchacze, była "Całkiem Nowa Bajka" w wykonaniu Kleksa. Po zakończeniu utworu obecni goście przywitali słuchaczy słowami "TU RADIO FAMKA" a następnie rozbrzmiał pierwszy jingiel "Radio FAMKA i Wszystko Gra!", a Natalia Ertman serdecznie powitała słuchaczy.

W kolejnych wejściach przeprowadzono krótkie wywiady na żywo ze zgromadzonymi gośćmi. Pierwszy wywiad udzieliła Redaktor Naczelna FAMKI - Natalia Wolanin.

Zdjęcia: Malopolskie-Media.info


Film z nagranego momentu startu FAMKI (autor: modulator)Zespół Radia FAMKA:
 • Redaktor Naczelna: Natalia Wolanin
 • Newsroom:
  • Natalia Ertman
  • Natalia Płońska
 • Prezenterzy:
  • Jakub Nowak
  • Olek Ruszkowski
 • Social Media: Marlena Bełciak

Na rozpoczęciu nadawania FAMKI obecny był prezes Jan Jagielski, założyciel sieci stacji radiowych FAMA oraz FAMKI. Korzystając z okazji, Jan Jagielski wspólnie z Natalią Wolanin udzielili wywiadu dla portalu Malopolskie-Media.info .

Pytanie 1: Dlaczego zdecydował się Pan uczestniczyć w konkursie na stację radiową akademicką w Krakowie? To druga próba zaistnienia w tym mieście, w 2010 roku staraliście się o koncesję dla stacji FAMA Info (częstotliwość 95,2MHz). Co skłoniło Pana do podjęcia startu z nową stacją w Krakowie?

Jan Jagielski:
FAMA Info to był duży projekt. Kiedyś mieliśmy możliwość, bo był ogłoszony konkurs na koncesję w Warszawie i Krakowie. Chcieliśmy wtedy stworzyć stację stricte informacyjną. Był na to pomysł, ale bardzo szkoda, że wtedy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wykorzystała tego momentu, żeby dać nam tę koncesję na radio informacyjne. Natomiast jeśli chodzi o Famkę, no cóż – KRRiT ogłasza konkursy na częstotliwości, zapisuje, jakie radio ma być, jaki zakres programowy. Mieliśmy potrzebę i możliwość rozwoju wynikającą z bieżącej sytuacji, ponieważ nasza ekspansja w tym momencie, kiedy składaliśmy wniosek koncesyjny na koncesję w Krakowie, wiązała się również z zaakceptowaniem przez nas radia cyfrowego w systemie DAB+. Równocześnie wystąpiliśmy o 2 ogólnopolskie częstotliwości i jesteśmy na takich pozycjach, powiem biorących, bo tyle jest wniosków złożonych na te ogólnopolskie częstotliwości, ile było miejsc. I tam mamy 2 miejsca i ogólnie zamierzamy cały czas rozwijać radio w systemie DAB+. FAMKA Krakowska będzie nadawana w systemie DAB+ nie tylko w Krakowie. Nasza koncesja przewiduje możliwość prowadzenia spraw środowiska akademickiego nie tylko krakowskiego, nie tylko w Krakowie. Czyli jest to szeroka koncesja, na tej bazie być może uda się zrobić w systemie cyfrowym DAB+ radio studenckie o większym zasięgu, które będzie miało siedzibę w Krakowie. Wykorzystaliśmy moment, że do tej koncesji nikt inny nie wystartował, że uczelnie, które do tej pory prowadziły stację radiową akademicką, nie miały już cierpliwości na dokładanie pieniędzy do radia, a my jesteśmy tzw. komercyjni i musimy sobie sami radzić, musimy te pieniądze znaleźć na rynku, żeby Kraków i środowisko studenckie miało radio. Akurat wiemy, jak to robić, znamy się na robieniu radia i zamierzamy się nie poddawać, zrobić to dobre radio i utrzymać się w Krakowie. Nie tak jak poprzednicy, którzy tak prowadzili radio studenckie, że co chwilę zmieniał się operator stacji.

Pytanie 2: Wspomniał Pan o emisji cyfrowej, więc czy FAMKA będzie dostępna w DAB+ niezależnie od FAMA Dance czy Radio TOP, które ubiegały się o ogólnopolską koncesję DAB+?

Jan Jagielski:
Nie uzyskaliśmy koncesji; obecnie jesteśmy w zawieszonym procesie koncesyjnym. Proces ten został wstrzymany do czasu rozstrzygnięcia spraw technicznych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Natomiast Fama Dance i Radio TOP mają być stacjami ogólnopolskimi o ogólnopolskim zasięgu. FAMKA nie może obecnie dołączyć jako stacja ogólnopolska, ale zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie ma żadnych przeszkód, aby FAMKA była nadawana w każdym regionie, gdzie będzie w stanie zapłacić za nadajnik i korzystanie z niego – tak jest to uregulowane. Posiadamy koncesję (w Krakowie - przyp. red.), która nas nie ogranicza, co pozwala nam na uruchomienie sygnału radiowego w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi – prowadzimy w tej sprawie rozmowy i stopniowo wchodzimy z sygnałem testowym. Radio rośnie powoli, rośnie tak jak dziecko, potyka się gdzieś tam, zaczyna chodzić, wstaje, przewraca się. Mamy podobne doświadczenia tutaj, dzisiaj na otwarciu radia, po takim emocjonującym ogłoszeniu hasła „Tu RADIO FAMKA”. Potem było „dzień dobry”, jingiel, i nastała cisza – bo ręce jeszcze nie chodzą tak precyzyjnie na tych suwakach. Oczywiście, tak to działa. Będziemy starali się rozwijać to radio i kierować sygnałem tam, gdzie będziemy mogli, gdzie utrzymanie ekonomiczne będzie możliwe – trudno jest robić coś, na co trzeba zdobyć środki na rynku. To rynek, to nasi słuchacze, nasi reklamodawcy. Jeśli nas polubią, będą nas w jakiś sposób utrzymywać i rozwijać. Naszym celem jest tworzenie radia i umożliwienie innym korzystania z tego radia, oczywiście za pewnym ekwiwalentem, który pozwoli nam rozwijać to radio.

Pytanie 3: Dlaczego zdecydował się Pan nazwać stację radiową 'FAMKA' zamiast 'FAMA Kraków'? Dlaczego nie chce Pan na krakowskim rynku rozwijać marki FAMA?

Jan Jagielski:
Radio FAMA to lokalna stacja radiowa, a poszczególne rozgłośnie Radia FAMA działają w pięciu różnych miastach w Polsce. Są to stacje stricte lokalne, posiadające koncesje na nadawanie w ramach radia lokalnego, bez dodatkowego specjalnego celu związanego ze środowiskiem akademickim. Dlatego podpięcie nazwy 'FAMA' pod koncesję akademicką mogłoby wprowadzić w błąd słuchaczy. Natomiast 'FAMKA' jest jakby córką FAMY, co idealnie pasuje. Warto dodać, że Radio FAMA cieszy się moją sympatią. Ciekawostką jest, że w południowej Ameryce aż 50% stacji radiowych nosi nazwę 'FAMA'. Nie wiadomo skąd to się wzięło, ale w Europie, o ile mi wiadomo, jesteśmy unikalni, podobnie jak FAMKA.

Pytanie 4: Czego możemy się spodziewać w ramówce Radia FAMKA? Jakie programy i audycje będą na antenie?

Jan Jagielski:
Przede wszystkim należy się spodziewać profesjonalnych programów informacyjnych i publicystycznych, głównie kierowanych do środowiska akademickiego, ludzi młodych, ale również do ich rodziców. Ludzie młodzi stają na drodze wyboru, często nie wiedząc, w którym kierunku iść, jaką szkołę wybrać, a niektóre decyzje trzeba podejmować już na etapie przedszkola. Bo jeżeli ktoś nie zacznie trenować tenisa w wieku lat 7/8, a zaczyna to robić w wieku 12/13, to już nigdy nie będzie światowej klasy tenisistą. Także wiele rzeczy jest takich, o których trzeba mówić w radiu, zarówno do młodych ludzi, jak i do ich rodziców. Takie różne programy będziemy robić. Ale przede wszystkim radio ma dawać dobre rozpoczęcie dnia i dobre zakończenie dnia, dużo radości, dużo rozrywki, dużo dobrego humoru, zwłaszcza w tych ciężkich czasach, gdzie nie otworzymy jakiegoś medium, to mamy warczących na siebie polityków obrzucających się błotem, gnojem i czym innym potrafią. Więc powiem jedno – u nas będziemy się bardzo starać, żeby u nas nie było polityków. Ale proszę Państwa, jeżeli będą robić kampanię i będą potrzebować się zaprezentować, to my nawet im nie bardzo możemy odmówić, bo to jest takie prawo, zwłaszcza jak przyjdą i powiedzą, że zamawiają taką czy inną reklamę, to w myśl obowiązującego prawa nie możemy klienta odprawić z kwitkiem, jeżeli mamy czas antenowy. Obiecujemy. Polityka to jest coś, w co byśmy nie chcieli tutaj depnąć na pewno.

Pytanie 5: Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia strony internetowej FAMKI?

Jan Jagielski:
Robi się, za chwilę będzie, niebawem. Może na Mikołaja, może na Gwiazdkę, może na Nowy Rok. Nie wiem, bo prace trwają cały czas. Jeśli chodzi o stronę internetową, to mamy tutaj dużą rewolucję, bo zmieniamy również stronę internetową rozgłośni FAMA. Także będzie to według jednego schematu zrobione, ale FAMKA będzie miała swoją osobną stronę, aczkolwiek że tak powiem bliską. Będzie gdzieś tam połączona łączami z innymi naszymi stronami.
Natalia Wolanin: Na pewno na playerze będą wszystkie stacje Radia Fama i FAMKA podłączone. Także wszystkie 6 rozgłośni w jednym playerze będzie można usłyszeć.

Pytanie 6: Jaka będzie ramówka FAMKI w weekend? Czy będą pasma klubowe bądź taneczne?

Jan Jagielski:
Będą. Będą już niebawem. Proszę Państwa, wszystko jest, wszystko się szykuje, będziecie się bawić.
Natalia Wolanin: Myślę, że wiele naszych słuchaczy i odbiorców ma ten odbiór tajemniczości z naszej strony. Jest to zabieg zamierzony, żeby podtrzymywać i podgrzewać te emocje. To widać na naszych mediach społecznościowych, więc również z tą muzyką klubową, taneczną, tak samo będziemy zdradzać krok po kroku, ale wszystkiego nie powiemy w tym wywiadzie.

Pytanie 7: Czy o północy będzie grany "Janosik"?

Jan Jagielski:
Nie, nie, nie.
Natalia Wolanin: Jeżeli chcemy, żeby to radio trwało dłużej niż poprzednie, to mamy swój nowy pomysł na to, jak powinno wyglądać. Nie chcemy wchodzić w politykę ani wdepnąć w niektóre stare schematy, które mogłyby nas zaszufladkować.
Jan Jagielski: Na pewno nie przyjmiemy żadnych tradycji, może to nie brzmi zbyt ładnie, "upadłych rozgłośni", ale tradycji nie przyjmiemy. Będziemy tworzyć, jak bym powiedział, naszą nową, choć nieświecką tradycję, bo to słowo pochodzi z znanego filmu, prawda? "Tworzymy naszą nową świecką tradycję". Nie. Będziemy tworzyć naszą nową tradycję Radia FAMKA, i niech wszyscy nam pomagają robić to dobrze.
Natalia Wolanin: Dodam jeszcze, że jak z biblijnej przypowieści, gdyby wlać młode wino do starego bukłaka, to wiadomo, że pęknie. My też nie chcemy wlewać naszych nowych, świeżych pomysłów w stare schematy. Dlatego mamy zupełnie inne podejście niż poprzednie rozgłośnie.

Pytanie 8: Jaki format muzyczny będzie mieć FAMKA?

Jan Jagielski:
Jeśli chodzi o muzykę, na pewno będą różne formaty, mieszane. To nie będzie jedna muzyka. W tej chwili pracujemy również nad audycją rapową.
Natalia Wolanin: Ja dodam też, jak już mówiłam w niejednym wywiadzie, że to, jaka muzyka będzie grana, zależy też w dużej mierze od osobowości radiowych młodych, które będą prezentować się w naszym radiu. To nie jest tak, że możemy powiedzieć, że będzie muzyka taka i inna, bo my z góry to założymy. Nie. Każdy człowiek w radio wkłada kawałek siebie do tego, co jest na antenie. Więc myślę, że też czasem będzie to pokazywane przez nas.

Pytanie 9: FAMKA, jako rozgłośnia studencka, powinna nawiązywać współpracę z uczelniami. Czy już istnieją uczelnie, które obecnie współpracują z Państwem, czy też planują nawiązać takie współprace?

Jan Jagielski:
Wstępnie tak. Są uczelnie, prowadzone są rozmowy z uczelniami. Współpraca będzie obejmować różnorodne obszary, aby uczelnie były usatysfakcjonowane, ale jednocześnie dbając o to, abyśmy my tutaj nie byli rozdeptani, na przykład przez studentów.
Natalia Wolanin: Dodam jeszcze, że naszym dużym atutem w porównaniu z innymi rozgłośniami akademickimi w całej Polsce jest to, że jesteśmy niezależni od jakiejkolwiek uczelni, zwłaszcza jeśli chodzi o władzę czy zarządzanie. Jesteśmy odrębnym, niezależnym radiem, otwartym na wszystkie wyższe uczelnie, także myślę, że stopniowo będzie coraz więcej nawiązanych współprac z uczelniami w Krakowie i nie tylko.

Pytanie 10: Jeśli chodzi o zespół Radia FAMKA, ile mniej więcej osób go tworzy?

Jan Jagielski:
Na ten moment jest około 8 osób, natomiast cały czas szukamy kolejnych współpracowników, kolejnych osób, które mogą zostać w jakiś sposób dokooptowane do zespołu, przyuczone do pracy w radiu, także sprawa jest otwarta.
Natalia Wolanin: Ja też dodam, że mamy już pewien fundament. Natomiast, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, poszukujemy ciekawych głosów, ciekawych audycji, tych wszystkich elementów, które ostatecznie nadadzą kształt i ramówki oraz to, co będzie można usłyszeć na antenie.

Pytanie 11: W jaką słuchalność Państwo celują? Poprzednikom z częstotliwości 100,5MHz nie udało się przekroczyć 1% słuchalności.

Jan Jagielski:
Życie pokaże, co nam się uda. Chcielibyśmy osiągnąć dużą słuchalność, ale zobaczymy, jak Kraków nas zaakceptuje, jak nas przyjmie młodzież i jak ocenią nas instytuty badawcze

Pytanie 12: Zadeklarowali Państwo 3 minuty reklam na godzinę w koncesji. Dlaczego nie więcej?

Jan Jagielski:
Na razie nie dysponujemy nawet 3 minutami reklamowymi. Koncesja w tym zakresie jest łatwa do zmiany i może być zmieniona w każdej chwili.

Komentarze  

#1 Bunio 2023-12-04 15:14
LuzzzFM grało klubową muzykę non stop przez te kilka miesiecy i przekroczyli 1% bo mieli podaje 1,3%
Cytować

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony