Właśnie zakończył się proces wirtualizacji serwerów pocztowych w Urzędzie Miasta Krakowa. Od tej pory system pocztowy urzędu będzie działał w oparciu o chmurę obliczeniową, co pozwoli na większe bezpieczeństwo komunikacji i zminimalizuje ryzyko awarii.

Przeniesienie poczty UMK na dedykowane serwery działające w oparciu o tzw. chmurę oznacza, że krakowianie będą mogli spać spokojnie. Od tej pory za działaniem serwerów pocztowych urzędu będzie stało jedno z największych data center w Polsce, co zapewnia im 100 % bezpieczeństwo. Z poczty korzystają wszyscy pracownicy UMK, dlatego niezawodność systemu gwarantuje jego stabilne funkcjonowanie.

Większa dostępność
Jak mówi Grzegorz Żych, Dyrektor Wydziału Informatyki UMK: Uznaliśmy, że część danych, które mają charakter danych krytycznych dla organizacji, winno być chronionych w szczególny sposób - w nowoczesnym obiekcie spełniającym najwyższe standardy. Mają one wpływ na wszystkich Pracowników UMK. Migrowaliśmy do Polcom Data Center serwer poczty elektronicznej i serwer plików - korzysta z tego każdy w UMK. Są to usługi o tyle krytyczne, że bez nich nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania UMK na co dzień. Efektem jest większa dostępność do danych, czyli poprawa ich bezpieczeństwa. Jak się okazuje, oprócz znacznej poprawy bezpieczeństwa przesyłanych danych takie rozwiązanie pozwoliło na optymalizację czasu pracy. Umieszczenie danych w data center odciąża tez naszych pracowników od realizacji części codziennych zadań administracyjnych – dzięki temu mają oni czas na realizację bardziej istotnych rzeczy – mówi Grzegorz Żych.

Bezpieczeństwo 24h na dobę
Tomasz Wosik Kierownik Referatu Zarządzania Infrastrukturą Teleinformatyczną Wydziału Informatyki UMK, dodaje, że najważniejsza z punktu widzenia pracy Urzędu jest opieka 24 godziny na dobę oraz szybki czas reakcji jaki zapewnia zewnętrzny usługodawca. Jest to dla nas niezwykle istotne ponieważ serwery plików i systemy komunikacji, które działają w oparciu o moc obliczeniową udostępnianą przez Polcom, przetwarzają także dane prawnie chronione oraz korzystają z nich wszyscy pracownicy urzędu (około 2500 osób). Co za tym idzie zaburzenie pracy systemu mogłoby skutkować dużą dezorganizacją pracy urzędu oraz zamętem komunikacyjnym, dlatego zależało nam na jak najlepszym zabezpieczeniu.

Ponadto poczta będzie teraz zabezpieczona przed utratą danych na wypadek awarii lub ataku. Samo data center odpowiedzialne za bezpieczeństwo poczty UMK pozsiada wielopoziomową i biometryczną kontrolę dostępu, a także podwójny system zasilania i backup danych.

Innowacyjne podejście
Dla administracji publicznej w wielu krajach  korzystanie z chmury obliczeniowej stało się codziennością, ponieważ pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów oraz na zwiększenie bezpieczeństwa danych. W Polsce instytucje publiczne coraz częściej korzystają z tego typu rozwiązań, ponieważ widzą w nich duże możliwości rozwoju oraz pełną elastyczność w stosunku do aktualnych potrzeb. W związku z tym Dyrektor Wydziału Informatyki UMK podkreśla, że jeśli takie rozwiązania będą zdawały egzamin, nie wyklucza także ich wykorzystania w szerszej formie w przyszłości.