Tegoroczny Sylwester z Dwójką w Zakopanem rozpocznie się o godz. 20:00. Będzie to sześć godzin zabawy przy osiemdziesięciu najgorętszych przebojach, królujących na polskich i światowych listach. Poniżej najważniejsze informacje o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Na scenie wystąpią: Halina Frąckowiak, Edyta Górniak, Anita Lipnicka, Doda, De Mono, Szymon Chodyniecki, Zakopower, Cugowscy, Afromental, Future Folk, Tuhgaj bej, Patryk Kumór, Formacja Nieżywych Schabuff, Oceana, Shaun Baker. Z gwiazd zagranicznych pojawią się: Boney M., Dr Alban, Loona oraz Zespół Arrival, specjalizujący się w przebojach legendarnej Abby. Wśród wykonawców szczególne miejsce przypadnie artystom regionalnym.
U stóp Giewontu zabrzmią hity ostatnich miesięcy oraz niezapomniane evergreeny, które od lat bawią kolejne pokolenia, m.in. „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „To nie ja byłam Ewą”, „Dziwny jest ten świat”, „It`s my live”, „Mama mia”, „Dancing Queen”, „Statki na niebie” i wiele innych przebojów.

Halina Mlynkowa i Staszek Karpiel-Bułecka przekazali również dziennikarzom klika informacji dotyczących tanecznego wymiaru zakopiańskiej imprezy. Dolna Rówień Krupowa – rozległy teren w centrum miasta ze wspaniałym widokiem na Giewont - stanie się największym parkietem tanecznym w Europie. Bawić się na nim będzie mogło kilkadziesiąt tysięcy osób! W rolę wodzireja i nauczyciela tańca wcieli się mistrz Stefano Terrazzino. O oprawę choreograficzną przedsięwzięcia zadba Agustin Egurrola i jego tancerze. Wspólnie z nimi publiczność i widzowie Dwójki zatańczą sambę, jive’a, walca, rock n’rolla i energetyczny taniec góralski. Akcenty podhalańskie znajdą się nie tylko w warstwie choreograficznej i muzycznej, lecz także w scenografii, oprawie graficznej i kostiumach.

Organizatorzy Sylwestra 2016, w tym dyrektor TVP2 Marcin Wolski, zapewniali, że zrobią wszystko, by połączenie podhalańskiej tradycji i żywiołowości z najlepszą polską i światową muzyką rozrywkową złożyło się na fascynujące widowisko.

Dodajmy, że niedaleko sceny pod Giewontem powstanie centrum mediów społecznościowych. Za pośrednictwem Facebooka, Twittera i Instagramu widzowie będą mogli brać udział w konkursach i specjalnie przygotowanych na tę okazję zabawach. Najlepsze zdjęcia i komentarze pojawią się na antenie. Mijający rok – ze swojej autorskiej perspektywy – podsumują popularni blogerzy i vlogerzy. Kulisy koncertu odkrywać będzie Damian Michałowski, dziennikarz Radia ZET.

Licznie zebrani w studiu przy Woronicza dziennikarze potraktowali zamykające środową konferencję występy live Margaret i króla tanecznych rytmów Zenona Martyniuka jako przedsmak udanego Sylwestra z TVP2.

Sylwester w pigułce…
• Wykonanie scenografii i reżyserię światła oraz reżyserię całego widowiska TVP2 oddała w ręce najbardziej doświadczonych specjalistów, którzy od lat współpracują z Telewizją Polską przy największych eventach. Są nimi:
- Jorgos Stylianou - scenografia
- Adam Tyszka - reżyseria światła
- Konrad Smuga – reżyseria telewizyjna

• Konstrukcja zakopiańskiej sceny sylwestrowej będzie większa od zeszłorocznej o ponad 10 metrów i ma ponad 60 metrów szerokości i 50 metrów głębokości. Do budowy sceny wykorzystano 11 tirów, każdy po 25 ton rurek do konstrukcji.

• TVP2 dysponuje tyloma urządzeniami oświetleniowymi, że śmiało można by oświetlić całe Zakopane!!!

• Reżyser zakopiańskiego koncertu sylwestrowego – Konrad Smuga – zapewnia, że… najważniejszy tej nocy będzie taniec!

- To będzie najbardziej roztańczony Sylwester w Polsce mówi Konrad Smuga. - Zakopiańska polana stanie się największym parkietem w Europie. Na naszej scenie wystąpią największe gwiazdy zagraniczne muzyki dance, tj. Boney M, Dr. Alban, czy Loona i bez wątpienia porwą wszystkich do tańca swoimi największymi przebojami.

• Najlepsi w Polsce specjaliści zaproszą do tańca kilkudziesięciotysięczną widownię. W rolę wodzireja wcieli się Stefano Terrazzino w towarzystwie tancerzy Agustina Egurroli. Tańczyć będziemy w rytmie: walca , samby cha cha cha , jive , rock in roll, Spróbujemy także zatańczyć taniec góralski!

• Tancerze będą przebierać się 20 razy, wykorzystanych zostanie prawie 300 kostiumów.

• Na zakopiańskiej scenie wystąpi 30 artystów, którzy wykonają ok. 80 utworów.

• Gwiazdy na tę jedyną, wyjątkową noc w roku przygotowały wyjątkowe kreacje. Edyta Górniak przywiezie swoją specjalnie aż z Los Angeles. Wiadomo, że będzie zapierała dech w piersiach, ale szczegółów gwiazda nie chce na razie zdradzać. Zdradziła nam za to, że podczas koncertu wykona m.in. cover jednego z największych przebojów Rihanny.

• Maryla Rodowicz swoim sylwestrowym strojem postanowiła odsłonić dużo więcej niż dotychczas, w przeciwieństwie do Dody, która ponoć przestraszyła się zimna i planuje ubrać się tym razem w golf i ciepłe spodnie.

• Sylwester z Dwójką w Zakopanem to także zaskakujące duety. Niewątpliwym wydarzeniem będzie wspólny występ Maryli Rodowicz i Zenka Martyniuka, którzy zainspirowani brawurowym wykonaniem piosenki „Przez twe oczy zielone” przez reprezentację naszych piłkarzy, przedstawią ją tuż przed północą w nowej interpretacji.

• Na pewno nie zabraknie zaskakujących coverów zagranicznych przebojów w wykonaniach polskich gwiazd, specjalnie przygotowanych na Sylwestra., np. „Lush Life” Zary Larsson w interpretacji Margaret, czy „Twist&Shout” The Beatles, z którym zmierzy się zespół Pectus.

• Na początku Sylwestra 2016 z Dwójką wystąpi Regionalny Zespół „Giewont” założony w 1981 r. przez ówczesnego proboszcza olczańskiej parafii – ks. Jana Kowalika. Był pierwszym na Podhalu w czasach PRL-u regionalnym zespołem „parafialnym”, który śpiewał w Watykanie dla papieża Jana Pawła II oraz w 2016 r. podczas audiencji generalnej z udziałem papieża Franciszka. Zespół ma na swoim koncie występy krajowe i zagraniczne, a także kilka wydanych płyt, jest laureatem licznych konkursów i przeglądów. W 2014 r. „Giewont” został zespołem reprezentacyjnym miasta Zakopane.
• Równia Krupowa – miejsce sylwestrowego koncertu - to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku. Po latach zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, ostatecznie teren Równi Krupowej prawie w całości uniknął zabudowy. W 1929 r. na Równi wybudowano dwa stadiony. W części południowej mieścił się stadion zimowy, a w części północnej – całoroczny. Na stadionach organizowano liczne imprezy sportowe, m.in. zawody konne, wyścigi samochodowe i motocyklowe, zawody lekkoatletyczne, hokejowe, łyżwiarskie i strzeleckie. Poza imprezami sportowymi odbywały się spektakle Opery Górskiej. Następnie w części południowej wygospodarowano teren na korty tenisowe, które zimą służyły jako lodowiska. W 1977 r. utworzono Park Krajobrazowy Równi Krupowej, który w nieco mniejszej formie przetrwał do dziś. Równia Krupowa to płaska łąka poprzecinana asfaltowymi alejkami. W wielu miejscach stoją ławeczki dla spacerowiczów. Rozpościerają się z niej piękne widoki na Tatry, m.in. na Giewont, a także znajdującą się po przeciwnej stronie Gubałówkę. Nazwa parku pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, na których leży – Krupów. W pobliżu Urzędu Miasta stoi rzeźba „Orbita” autorstwa Henryka Burzca, nazywana potocznie „Uchem Naczelnika Miasta”.

Zakopane, Zakopane…

• Rekordową grubość pokrywy śnieżnej zanotowano na Kasprowym Wierchu 15 kwietnia 1995 r. - 355 cm.

• Największą siłą wiatru halnego zanotowano w czasie słynnego huraganu w dniach 6-7 maja 1968 r., kiedy to orkan, wiejący z szybkością 280 km/godz., powalił setki hektarów tatrzańskich lasów.

• Wystawę Góralskich Rzeźb Lodowych można podziwiać przy lodowisku Tatra ice przy ul. Krupówki.

• VIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…" rozpoczyna się 30 grudnia (piątek) koncertem Hanki Wójciak z kapelą. Festiwal potrwa do 2 lutego.

• W Willi Czerwony Dwór trwają Bożonarodzeniowe Targi Sztuki Ludowej, podczas których można kupić wyroby twórców podhalańskich: ręczne hafty, tradycyjne malarstwo na szkle, wyroby ze skóry, ozdoby świąteczne, spinki góralskie, tradycyjne wypieki. itp.
• Jedna z najpopularniejszych ulic w Polsce - ul. Krupówki- liczy obecnie około 1100 m długości. Nazwę przejęła od położonej w jej głównej części polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich lub Krupów.

• Najstarszym obiektem sakralnym Zakopanego jest Kaplica św. Andrzeja i św. Benedykta, zwana kapliczką Gąsieniców. Pochodzi z 1800 r.

• Obok Wielkiej Krokwii, gdzie 20-22 stycznia odbywać się będzie Puchar Świata w skokach Narciarskich, powstaje lodowy zamek i labirynt, które będzie można zwiedzać już początkiem roku.

• Pierwszy pociąg wjechał na zakopiańską stację 25 października 1899 r. W 1936 r. wprowadzono specjalne luxtorpedy, które pokonywały trasę Kraków - Zakopane w 132 minuty (bez przystanku w Rabce nawet 124 minuty!).

• Do 22 stycznia 2017 r. w sali A można obejrzeć wystawę „Poematy Świata" - zakopiańskiej rzeźbiarki Lidii Rosińskiej, natomiast w sali B odbywają się Targi Sztuki, gdzie można zakupić prace artystów profesjonalnych tj. obrazy, fotografie, tkaniny, grafiki, rysunki i rzeźby. Zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (ul. Krupówki 41).

• Wkrótce rozegrany zostanie Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim. Pierwsze zawody odbędą się już 14 stycznia 2017.

Sponsorami Sylwestra z Dwójką 2016 są PGE Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen, Zbyszko.
Partnerem - PKP Intercity.
Partnerami medialnymi zostali: Radio Zet, Super Express i Interia.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.


Początek strony