Jakie są zalety i różnice pomiędzy telewizją cyfrową a analogową? Wszystkie informacje, które Was nurtują są w tym artykule.
Zmianę standardu nadawania sygnału telewizyjnego można nazwać rewolucją, podobną w znaczeniu do wprowadzenia kolorowej telewizji czy stereofonicznych programów radiowych. Mimo ogromu zalet, jakie niesie ze sobą wprowadzenie cyfrowej telewizji, wielu z nas musi się przygotować na dodatkowe wydatki. Nie wszyscy też będą się mogli cieszyć cyfrową telewizją naziemną już w najbliższej przyszłości. Proces wdrażania przebiega w kilku etapach i w zależności od regionu może potrwać nawet do początku 2014 roku. Wiele osób będzie musiało niestety dokupić dodatkowe urządzenia, aby na swoim 'szklanym oknie' móc oglądać cyfrowe kanały.
Idea nadawania telewizji w sposób cyfrowy jest dosyć prosta - obraz i dźwięk przesyłane są na falach radiowych w postaci cyfrowego strumienia audio-wideo, podobnego do tego, jaki trafia do naszego komputera z internetu, gdy oglądamy na przykład film z serwisu YouTube. Taki sposób nadawania ma wiele zalet - przede wszystkim sygnał cyfrowy jest odporny na zakłócenia, więc oglądany obraz nie śnieży, a dźwięk nie jest zaszumiony.
Przy zbyt dużych zakłóceniach lub zbyt niskim poziomie sygnału może się zdarzyć, że obraz będzie przerywał lub na telewizorze widać będzie jedynie czarny ekran, a w głośnikach - słychać ciszę. Największą zaletą cyfrowej telewizji jest jednak to, że przesyłany strumień może zawierać również inne informacje: wielojęzyczne napisy, dodatkową przestrzenną ścieżkę dźwiękową, elektroniczny program telewizyjny wraz ze szczegółowymi informacjami na temat emitowanych filmów i programów(EPG). Jakość obrazu cyfrowych programów jest lepsza, nowy standard daje nam też możliwość odbierania obrazu w wysokiej rozdzielczości(HD).
Zmiana standardu nadawania sygnału telewizyjnego wiąże się z bardziej efektywnym wykorzystaniem dostępnych częstotliwości. Zamiast jednego analogowego kanału telewizyjnego można przesłać pakiet kilku kanałów cyfrowych. Dzięki temu cyfrowa telewizja pozwoli zwiększyć liczbę nadawanych w transmisji naziemnej programów.
Aby strumień audio-wideo mógł być wysłany za pomocą fal radiowych, musi być zakodowany za pomocą specjalnego kodeka. W Polsce wybrano nowoczesny standard kodowania MPEG-4 (H.264/AVC). Pozwala on na przesyłanie w przedziale częstotliwości odpowiadającym jednemu kanałowi analogowemu aż siedmiu programów o jakości zbliżonej lub lepszej niż w wypadku transmisji analogowej.
Aktualnie nadawane są trzy multipleksy: MUX1, MUX2 i MUX3.
Obecnie wszystkie nadawane programy można oglądać bezpłatnie. Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, podobnie jak w przypadku analogowej telewizji, musimy jednak pamiętać o płaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niemniej jednak, cyfryzacja telewizji daje możliwość operatorom pobierania opłat za oglądanie wybranych kanałów. W przyszłości można się spodziewać, że oprócz najpopularniejszych obecnie nadawanych programów pojawią się również płatne kanały o bardziej atrakcyjnej zawartości programowej.
Programy w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO Kraków, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV.
Programy w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
Programy w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia
Aktualny wykaz nadajników telewizji cyfrowej w Małopolsce tutaj: http://malopolskie-media.info/dvbt-wykaz.html
Źródła: komputerswiat.pl telewizja-cyfrowa.com