Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy sprawdzą, czym oddychają  mieszkańcy i turyści w małopolskich uzdrowiskach i kurortach. Dokładnie 19 października wystartowała akcja „Małopolska bez smogu” Bochni i Szczawnicy.

8 tygodni i 8 małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałego monitoringu jakości powietrza - Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy sprawdzą, czym naprawdę oddychają mieszkańcy, turyści i kuracjusze w najpopularniejszych małopolskich uzdrowiskach i zimowych kurortach. Wielka akcja „Małopolska bez smogu” startuje już w najbliższy poniedziałek. Dwa przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego przez dwa tygodnie będą  monitorować jakość powietrza równocześnie w dwóch popularnych wypoczynkowych miejscowościach: od 19 października do 14 grudnia na trasie akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu” znajdą się: Bochnia i Szczawnica, Wysowa i Krynica, Rabka i Muszyna, Białka i Bukowina Tatrzańska. Aktualizowane na bieżąco wyniki prowadzonych pomiarów będą dostępne dla wszystkich on-line na stronie www.radiokrakow.pl. Warto podkreślić, że na zaproszenie Radia Kraków do wzięcia udziału w akcji  pozytywnie odpowiedziały władze wszystkich miejscowości i gmin, w których prowadzone będą pomiary.

Takie badania są niezmiernie ważne, gdyż smog często kojarzony jest jedynie z Krakowem mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego Tymczasem powietrze jest zanieczyszczone na terenie niemal całego województwa. Mamy nadzieję, że ta akcja pomoże jeszcze szerzej nagłośnić problem i przekonać włodarzy oraz mieszkańców do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz walki ze smogiem."

To pierwsza akcja badania jakości powietrza w małopolskich uzdrowiskach prowadzona na taką skale, ale kolejna już wspólna akcja Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Z pyłomierzami PAS-u Radio Kraków sprawdzało już jakość powietrza w wybranych dzielnicach Krakowa, jak również w Suchej Beskidzkiej i Nowym Sączu.

W tej akcji chcemy po raz kolejny połączyć działania programowe z istotną dla naszych słuchaczy kampanią społecznąmówi Marcin Pulit, prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. Dla nas rolą publicznych mediów jest nie tylko rzetelne informowanie, ale także aktywne angażowanie się w sprawy ważne dla mieszkańców, a taką sprawą niewątpliwie jest jakość powietrza, zwłaszcza że Małopolska jest liderem niechlubnych rankingów.

Prowadzone w ramach akcji pomiary, które śledzić będzie można na bieżąco na www.radiokrakow.pl ,  będą punktem wyjścia do szerokiej i wielotorowej kampanii informacyjno - edukacyjnej prowadzonej za pośrednictwem anteny i strony internetowej Radia Kraków.  Kampania poruszać będzie różnorodne tematy i  aspekty związane z walką o lepszą jakość powietrza w Małopolsce

Aby pokazać, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, w wybranych miejscowościach  zorganizowane zostaną także bezpłatne badania spirometryczne lub konsultacje lekarskie – już w sobotę 24 października Radio Kraków i PAS zapraszają mieszkańców Bochni  na bezpłatne badania spirometryczne  - specjalny spirobus czekać będzie na chętnych od godz. 8.00 do 14.00 na Rynku w Bochni. ZAPRASZAMY!

Szczegóły: www.radiokrakow.pl.

Małopolski smog w liczbach  i statystykach:

Skalę problemu najlepiej obrazują suche statystyki i liczby. W niedawnym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która przebadała zanieczyszczenie w 400 miastach,  Kraków znalazł się na miejscu 3 tego niechlubnego rankingu, tuż tuz przed .... Nowym Sączem, który jest na miejscu 5. Rocznie w skali kraju przez oddychanie brudnym powietrzem przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób. Również w Małopolsce każdego roku tysiące osób cierpi na poważne choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Wielkości stężeń szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piranu, jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, w województwie małopolskim należą do najwyższych w Polsce. W wielu miastach i miasteczkach Małopolski stężenia pyłu PM10 były zbyt wysokie przez ponad 100 dni, a więc blisko przez 1/3 roku.

Partner akcji: Polski Alarm Smogowy.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim.
Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony