Unikatową funkcję - elektroniczny przewodnik po programie telewizyjnym (EPG) z podpowiedzią - właśnie zaoferował TVP wszystkim odbiorcom swojej Platformy Hybrydowej. To pierwsze takie rozwiązanie w standardzie TV hybrydowej w skali świata!

EPG z podpowiedzią (czy sugestią) polega na mechanizmie proponowania konkretnych pozycji wybranych spośród wszystkich kanałów TVP dostępnych naziemnie na MUX-3 zgodnych z preferencjami danego widza. Preferencje są określane na podstawie tego, co dany widz oglądał wcześniej. Po włączeniu telewizora na ekranie pojawi się podpowiedź, sugerująca, co warto obejrzeć w najbliższym czasie na antenach TVP. System ma zbierać informacje (anonimowo), jakie programy były najchętniej oglądane na urządzeniach z włączoną usługą HbbTV.

Dziś oferta ta dotyczy ponad 760 tys. gospodarstw domowych, bo tyle jest w kraju odbiorników w wymaganym standardzie, których użytkownicy korzystają z usług i serwisów hybrydowych telewizji publicznej. Jednak biorąc pod uwagę, że średnio rocznie w Polsce sprzedaje się ok. 2 mln telewizorów i praktycznie wszystkie one dysponują standardem HbbTV, rozwój i potencjał nowej usługi jest ogromny.

O tym osiągnięciu TVP, która lideruje w Polsce praktycznie we wszystkich dziedzinach technologicznego rozwoju, poinformowano w czwartek, 15 stycznia na konferencji HbbTV Summit Poland poświęconej rozwojowi telewizji hybrydowej. Zaprezentowano na niej również informacje na temat przyszłości standardu HbbTV i omówiono stan rozwoju telewizji hybrydowej na rynkach: niemieckim, czeskim i polskim.

A o tym, że miniony rok był szczególny dla HbbTV (zwanej czasem współczesnym teletekstem) w Polsce i Platformy Hybrydowej TVP, przypomniał na konferencji dyrektor Ośrodka-TVP Technologie Wiesław Łodzikowski: rozwinął się rynek reklamy hybrydowej, pomyślnie zostały przeprowadzone przez TVP we współpracy z firmą LG Electronics pierwsze w Europie testy wideo UltraHD 4K w DVB-T na bazie HbbTV. Telewizja hybrydowa została udostępniona na kolejnych kanałach telewizyjnych w DVB-T. Odnotowano również znaczący wzrost liczby urządzeń odbierających HbbTV.

Telewizja hybrydowa, to również nowoczesne i doskonałe narzędzie dla marketingowców i reklamodawców, czego na przykładzie przeprowadzonych na Platformie Hybrydowej TVP kampanii dowodził podczas HbbTV Summit Poland Tomasz Choroszewski z Biura Reklamy TVP. Część z tch kampanii już dziś wyznacza nowe standardy dla reklamy hybrydowej na świecie.

O Platformie Hybrydowej TVP:

Zaczęło się skromnie. Od aplikacji przygotowanej przez Ośrodek – TVP Technologie specjalnie na EURO 2012 i od edukacji. Chodziło o to, by przekonać właścicieli odbiorników z funkcją HbbTV, które można podłączyć do Internetu, by skorzystali z tej możliwości podczas oglądania programów za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Z miesiąca na miesiąc ich liczba rosła. Odkąd Gemius Traffic odnotowuje dane, każdy miesiąc przynosił wzrost. Tak było również w grudniu 2014 roku. W bieżącym roku na pewno osiągnięta zostanie psychologiczna granica miliona widzów korzystających z Platformy Hybrydowej.

Pionierska praca nagradzana. Technologiczna innowacja Telewizji Polskiej bardzo szybko została zauważona i doceniona. Najpierw SAT Kurier przyznał TVP nagrodę w kategorii: „Najlepsza usługa w standardzie telewizji cyfrowej”. W czerwcu ubiegłego roku członek Zarządu TVP Marian Zalewski odebrał honorowe wyróżnienie „Teraz Polska” za usługi hybrydowe (i uruchomienie TVP Regionalnej) z rąk ówczesnej marszałek Sejmu – Ewy Kopacz. Kilka miesięcy wcześniej telewizja publiczna otrzymała Złotą Antenę Świata Telekomunikacji w kategorii Produkt Roku 2013 za wprowadzenie Regionalnego Systemu Ostrzegania, który opiera się m.in. na Platformie Hybrydowej TVP.

Kolejne aplikacje, kolejne możliwości. Po EURO 2012 przyszła kolej na jeszcze bardziej rozbudowany serwis igrzysk olimpijskich w Londynie, który również zebrał bardzo pozytywne recenzje. Dzisiaj po wciśnięciu na pilocie czerwonej kropki jest do dyspozycji 18 serwisów i hub, czyli aplikacja główna. Dzisiaj użytkownik aplikacji HbbTV ma już do dyspozycji wiele różnorodnych propozycji. Są rozbudowane serwisy informacyjne i sportowe. W bardzo prosty sposób w dowolnym miejscu w Polsce można oglądać programy wszystkich kanałów regionalnych TVP i śledzić na żywo obrady parlamentu. Bezpieczeństwu sprzyja Regionalny System Ostrzegania obejmujący cały kraj. Są okazjonalne kanały na żądanie, np. TVP Żagle, czy TVP Bieszczady. Można nawet uczyć się angielskiego i niemieckiego dzięki aplikacji przypisanej do programu „Porozmawiajmy” TVP Warszawa. Coraz większa jest biblioteka pozycji dostępnych na żądanie (VOD) – znanych i lubianych seriali, filmów i audycji telewizyjnych.

Możliwości reklamowe szybko zostały dostrzeżone. Platforma Hybrydowa TVP coraz częściej wykorzystywana jest do reklamy towarów i usług, np. ubezpieczeń i sprzętu RTV i AGD czy portalu zakupowego.