28 kwietnia 2014 r. do grona programów oferowanych w ramach multipleksu pierwszego (MUX-1) naziemnej telewizji cyfrowej dołączy Fokus TV – stacja o profilu edukacyjno-poznawczym, a sygnał TVP1 dostępny będzie już tylko w wysokiej rozdzielczości (HD).

Rozpoczęcie nadawania programu Fokus TV to ostatnia zmiana oferty programowej zaplanowana na 2014 r. w ramach procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Fokus TV zastąpi dostępny do tej pory w rozdzielczości standardowej program TVP1, który udostępniony jest w wysokiej rozdzielczości na multipleksie trzecim (MUX-3).

W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej od 28 kwietnia dostępne będą następujące programy telewizyjne:

MUX-1: Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, StopklatkaTV, Fokus TV;
MUX-2: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS 2, TV6 i Polsat Sport News;
MUX-3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

Jak odbierać?

Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest wyposażenie dotychczasowego odbiornika telewizyjnego w dekoder zewnętrzny - tzw. „przystawkę STB” (Set Top-Box). Do odbioru sygnału cyfrowego niezbędna jest antena. Najlepsze warunki odbioru sygnału NTC zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje wysoki zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji nadawczych.

Widzowie, którzy do tej pory korzystali z oferty naziemnej telewizji cyfrowej 28 kwietnia zauważą ważną zmianę – z oferty MUX-1 zniknie TVP1, a w miejsce tego programu pojawi się Fokus TV. W większości przypadków zmiana ta będzie przebiegała automatycznie – urządzenie samoistnie wyszuka nowe programy. W pozostałych przypadkach niezbędne będzie ponowne - manualne włączenie automatycznego wyszukiwania programów.

Odbiór sygnału HD

Do odbioru sygnału TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości niezbędne jest wykorzystanie odbiorników telewizyjnych lub dekoderów umożliwiających odbiór sygnału HD. Sprzedaż sprzętu, który nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 18 grudnia 2009 roku (Dz. U. Nr 221, poz. 1742), w tym odbioru sygnału telewizyjnego wysokiej rozdzielczości zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 roku (Dz. U. Nr 153, poz. 903 z późn. zm.) o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej była i jest możliwa jedynie po poinformowaniu nabywcy i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia, że nabywca zapoznał się z informacją, że nabywa sprzęt niespełniający wymagań określonych w w/w rozporządzeniu.

Odbiorniki nie spełniające wymagań

Konsumenci, którzy po 26 sierpnia 2011 roku nabyli odbiorniki telewizyjne nienadające się do odbioru programów w wysokiej rozdzielczości, którzy nie zostali poinformowani o tym fakcie przez sprzedawcę, mają prawo zwrotu towaru sprzedawcy, od którego nabyli odbiornik niespełniający wymagań określonych w rozporządzeniu. Zwracając odbiornik należy pamiętać o dowodzie zakupu urządzenia i powołać się na art. 6 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Prośby o pomoc w przypadku problemów ze zwrotem odbiorników zgłaszać należy miejskim lub powiatowym rzecznikom praw konsumenta.

UKE


Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony