Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu 9 września 2013 r. podjęła uchwały o przyznaniu koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego (MUX-1).

Koncesję na nadawanie programu o charakterze wyspecjalizowanym filmowym przyznała Spółce Stopklatka S.A.

Koncesja na nadawanie programu o charakterze edukacyjno-poznawczym została przyznana TV Spectrum Sp. z.o.o.

Rozpoczęcie rozpowszechniania programu nastąpi po uzyskaniu przez przyszłego nadawcę rezerwacji częstotliwości wydanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP S.A., a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku.

KRRiT oceniała wnioski, biorąc pod uwagę, zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, w szczególności:

  • *stopień zgodności zamierzonej działalności programowej z zadaniami określonymi w art. 1 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, z uwzględnieniem stopnia realizacji tych zadań przez innych nadawców działających na obszarze objętym koncesją;
  • *możliwości dokonania przez Wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu;
  • *przewidywany udział w programie audycji wytworzonych przez nadawcę lub na jego zamówienie albo we współdziałaniu z innymi nadawcami;
  • *przewidywany udział audycji, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 3, w programie telewizyjnym albo utworów, o których mowa w art. 15 ust. 2, w programie radiowym lub telewizyjnym;
  • *dotychczasowe przestrzeganie przez Wnioskodawcę przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu.

Program wyspecjalizowany filmowy

Informacja o wnioskodawcach

Wnioski o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym filmowym drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym złożyły: „MEDIASAT” Sp. z o.o., STOPKLATKA S.A., Telewizja POLSAT Sp. z o.o., TV FILM Sp. z o.o. Wszystkie złożone wnioski były zgodne z Ogłoszeniem Przewodniczącego KRRiT z dnia 20 grudnia 2012 r.

STOPKLATKA S.A.złożyła wniosek o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym filmowym pod nazwą STOPKLATKA TV.

Spółka, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 30 czerwca 2006 roku. W lutym 2009 roku została przekształcona w spółkę akcyjną. Według odpisu z KRS z dnia 25 lutego 2013 roku, kapitał Spółki wynosi 2 275 246,00 zł.  Udziałowcami Spółki zgodnie z Listą Akcjonariuszy z dnia 11 marca 2013 roku są: KINO POLSKA TV S.A., Przemysław Basiak, Sławomir Ziemski oraz pozostali.

STOPKLATKA TV– to projekt kanału filmowego, przygotowanego przez specjalistów z Telewizji Kino Polska, AGORY S.A. i portalu Stopklatka.pl.

Jak deklaruje Wnioskodawca STOPKLATKA TV będzie to:

"jedyny w pełni bezpłatny kanał filmowy w Polsce, interaktywna telewizja, współtworzona przez widza, rozbudowana oferta programowa (najlepsze polskie filmy po rekonstrukcji cyfrowej, kino europejskie i światowe, filmy animowane, dokumenty, programy edukacyjne o kinie, publicystyka kulturalna), integracja programu telewizyjnego z treściami internetowymi, edukacja filmowa przy użyciu najnowszych technologii, promocja kina polskiego i światowego, wysokiej jakości przekaz, wsparcie renomowanych partnerów."

Oferta programowa kanału filmowego STOPKLATKA TV oprze się na trzech podstawowych filarach: polska klasyka filmowa, produkcje europejskie i kino światowe. Ramówka przyjmie przejrzysty układ pasm filmowych, cykli tematycznych i wieczorów specjalnych. Każde z pasm filmowych będzie miało inną zawartość i będzie skierowane do konkretnego odbiorcy tj. poranne – do dzieci i młodzieży, południowe – retrospektywy klasyki dokumentu, popołudniowe – filmy i seriale, wieczorne – autorskie cykle, zestawy tematyczne, produkcje własne, wydarzenia specjalne, premiery, nocne - retrospektywy aktorów i reżyserów. Wnioskodawca zaproponował także cykle połączone np. gatunkiem filmowym (komedia, musicale, kryminały itp.), tematem (np. kino kobiece), zjawiskiem, bieżącym wydarzeniem, miejscem w którym toczy się akcja filmu (np. Nowy Jork w filmach Woody Allena, Warszawa w polskim kinie). Wnioskodawca zakłada realizację minimum ustawowego w miesiącu, natomiast docelowo planuje wyższy udział specjalizacji 76% tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00, tj. na poziomie wyższym o sześć pkt. procentowych niż to określa art. 4 pkt 13 ustawy. Specjalizacja będzie prezentowana przez pięć różnych rodzajów audycji, w tym ponad połowę będą stanowiły filmy fabularne (60 %), następnie dokument (8%), audycje publicystyczne i film animowany (po 3%) oraz audycje edukacyjne (2%) tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00. Audycje powtórkowe zajmą - 20% w tygodniowym czasie nadawania programu. Projekt wskazuje, że w programie będą realizowane zadania określone w art. 1 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Procentowy udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim oraz audycji europejskich będzie zgodny z wymogami ustawy z art. 15 ust. 1 i 3. Wnioskodawca przedstawił ciekawy projekt programu o charakterze wyspecjalizowanym filmowym charakteryzujący się innowacyjnością i interaktywnością.


Program wyspecjalizowany edukacyjno-poznawczy

Informacje o wnioskodawcach

Wnioski o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym edukacyjno-poznawczym drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym złożyły: „4fun Media” S.A., APELLA S.A., Discovery Communications Europe Limited, EDUSAT Sp. z o.o., Media Works S.A., TVR Sp. o.o., TV Spektrum Sp. z o.o. Wniosek o rozszerzenie koncesji złożyła TVS Spółka z o.o. Wszystkie złożone wnioski były zgodne z Ogłoszeniem Przewodniczącego KRRiT z dnia 20 grudnia 2012 r.

TV Spectrum Sp. z o.o.złożyła wniosek na rozpowszechnianie drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym edukacyjno-poznawczym pod nazwą FOKUS TV.

Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 14 lutego 2013 roku. Według odpisu z KRS z dnia 21 lutego 2013 roku, kapitał zakładowy Spółki wynosi 1 000 000 zł. Wszystkie udziały zostały objęte przez ZPR S.A.

Program FOKUS TV będzie prezentować filmy, reportaże oraz inne audycje z takich dziedzin jak: nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej. Wnioskodawca przez wszystkie dni tygodnia będzie nadawać program całodobowy adresowany do szerokiej grupy odbiorców reprezentujących wszystkie grupy społeczne, z dużych miast i małych miejscowości, ciekawych świata, szukających inspiracji i wiedzy, w tym także dla całych rodzin. Oferta edukacyjno-poznawcza stacji będzie różnorodna, na wysokim poziomie realizacyjnym, da widzom wiedzę o otaczającym świecie od najbliższego lokalnego sąsiedztwa po odległe miejsca na ziemi.

"Wiedza ta, okraszona odpowiednią dawką rozrywki, będzie spełniała potrzeby edukacyjne całej rodziny, przekazywała normy społeczno-moralne i kształtowała osobowości dzieci i młodzieży. Dzięki połączeniu funkcji edukacyjnej z rozrywkową (nauka przez zabawę) kanał będzie realizował cele edukacyjne i poznawcze w sposób łatwy do przyjęcia, atrakcyjny w warstwie zarówno treściowej jak i wizualnej, a przez to zapamiętywany, angażujący i inspirujący.W programie będą poruszane też zagadnienia istotne z punktu widzenia społeczeństwa czy gospodarki. Będzie to kanał, który służyć ma prezentowaniu i propagowaniu konstytucyjnych zasad upowszechnienia i równego dostępu do dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, które są ważnym elementem tożsamości narodowej Polaków, wolności słowa, bezstronności wobec przekonań światopoglądowych i filozoficznych, równych praw kobiet i mężczyzn, popularyzowaniu nauki i dbałości o środowisko naturalne. Motto programu brzmi: Człowiek wszak uczy się przez całe życie."

Tak zaprojektowany program ma w sposób atrakcyjny i angażujący wspierać widza w procesie uczenia się, rozwijać jego pasje, pozwalać rozumieć świat i poszerzać horyzonty poprzez ukazywanie najlepszych przykładów z różnych dziedzin od muzyki przez życie społeczne po aktywność sportową, zachęcać do poznawania nowych obszarów np. kultury mniejszości narodowych, budzić zainteresowanie różnymi sferami przynoszącymi korzyści ogólnospołeczne takimi jak ochrona środowiska naturalnego, kultywowanie tradycji historycznej, promowanie zdrowego stylu życia, edukacji, czytelnictwa, kształtowanie wspólnotowych postaw obywatelskich, odpowiedzialności
i empatii. Istotną cechą programu będzie różnorodność tematyczna audycji oraz podział bloków (pasm) w zależności od trybu życia grupy docelowej i działań stacji konkurencyjnych (być ich alternatywą). 3,5 godzinne tematyczne bloki programowe będą pochodzić z akwizycji zagranicznych i polskich. Układ ramówki będzie inny w dni robocze i inny w weekendy. W programie porannym znajdą się audycje skierowane do młodszego widza(np. Nauka na wesoło czy poranne lekcje angielskiego dla dzieci). W godzinach przedpołudniowych zaplanowano audycje edukacyjne dotyczące otaczającej rzeczywistości od wyjaśniania zjawisk i procesów po objaśnianie aktualnych wydarzeń i odkrywanie własnych pasji. (np. dzika natura, biografie, programy poradnikowe dotyczące spraw ogrodniczych, budowlanych, zdrowotnych czy programy geograficzne lub o żeglarstwie).
W prime time przewidziano filmy dokumentalne, audycje o charakterze popularno-naukowym i inne popularne pozycje (np. blok filmów- Uwolnić marzenia, Fokus na podróże, Adrenalina).

Udział audycji wyspecjalizowanych w programie będzie wynosił nie mniej niż 72,5% miesięcznego czasu nadawania programu w godz.6.00-23.00 tj. na poziomie wyższym o 2,5 pkt. procentowych niż to określa art. 4 pkt 13 ustawy. Wnioskodawca proponuje zróżnicowaną ofertę programową, w której w tygodniowym czasie nadawania programu w godz. 6.00-23.00 specjalizacja realizowana będzie przez pięć rodzajów audycji tj. dokument (24%), audycje edukacyjne (24%), poradnikowe (16%), audycje dla dzieci i młodzieży (8%), audycje informacyjne (0,5%). Procentowy udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim oraz audycji europejskich będzie wyższy od określonego
w ustawie o rtv (art. 15 ust. 1 i 3) i wyniesie odpowiednio 35% i 55% w kwartalnym czasie nadawania programu. Audycje powtórkowe zajmą 45-50% w tygodniowym czasie nadawania programu. Zaprojektowany program będzie realizować zadania określone w art. 1 ust. 1 ustawy o rtv.

Krrit

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony