Krajowa Rada Radiofonii Telewizji podjęła uchwały o przyznaniu dwóch koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy dla multipleksu pierwszego (MUX-1). Koncesję na nadawanie programu o charakterze wyspecjalizowanym dla dzieci w wieku 4-12 lat przyznała kanałowi TVP ABC, a dla programu o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-religijnym KRRiT przyznała kanałowi Telewizja TRWAM.

Rozpoczęcie rozpowszechniania programów nastąpi po uzyskaniu przez przyszłych nadawców rezerwacji częstotliwości wydanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP S.A., a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku.

Przygotowując się do uzupełnienia oferty programowej w MUX-1 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła w 2012 roku konsultacje społeczne. Ich celem było poznanie opinii odbiorców i uczestników rynku mediów elektronicznych w tej sprawie. Przeważająca większość stanowisk przesłanych pocztą elektroniczną i tradycyjną do KRRiT wskazała na potrzebę umieszczenia w ofercie MUX-1 programu Telewizji TRWAM. Głosy uczestników konsultacji  wskazywały również na potrzebę powiększenia oferty o programy dziecięce, sportowe i podróżniczo-przyrodnicze.

W wyniku kampanii medialnej prowadzonej głównie przez „Nasz Dziennik”, Telewizję TRWAM i Radio Maryja do KRRiT wpłynęło 71 023 listy, w których domagano się przyznania koncesji temu wnioskodawcy.  W wielu miastach pod hasłem obrony wolności słowa odbywały się marsze poparcia dla Telewizji TRWAM, odprawiane były Msze święte oraz organizowane były inne formy udzielenia poparcia dla tego wnioskodawcy. W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zorganizowana została konferencja na temat dyskryminacji Telewizji TRWAM przez KRRiT i zagrożenia w ten sposób wolności słowa w Polsce. Zainteresowanie i troskę dotyczącą udziału Telewizji TRWAM w procesie koncesyjnym wyraziła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu z 16 stycznia 2012 roku oraz Konferencja Episkopatu Polski podczas 361. plenarnego zebrania w 2013 roku. Niektórzy biskupi kierowali do KRRiT także indywidualne wystąpienia w tej sprawie.

Podejmując swoją decyzję, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzięła pod uwagę wyniki konsultacji oraz  wnioski z przeprowadzonej  analizy programów telewizyjnych dostępnych na multipleksach naziemnych.

Krrit