W nocy z 18 na 19 grudnia w województwie małopolskim nastąpi przełączenie standardu Multipleksu 3 (MUX-3 należącego do Telewizji Polskiej), z DVB-T na DVB-T2 HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej.

Dla odbiorców pozostałych multipleksów (MUX-1, MUX2, MUX-6) oraz kanałów, takich jak Polsat HD, TVN HD, TTV HD, TVP Rozrywka HD, zmiana polegać będzie jedynie na przestrojeniu odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej.

Natomiast w przypadku widzów, którzy nie są w stanie oglądać innych kanałów niż TVP1, TVP2, TVP3 - konieczna może być wymiana dekodera obsługującego nowy standard DVB-T2 HEVC 265. Według Krajowego Instytu Mediów, około 94 tys. gospodarstw domowych (8,6%) w województwie śląskim i województwie małopolskim nie posiada odbiornika umożliwiającego oglądanie telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2 HEVC.

W 2022 roku w Polsce nastąpiła zmiana standardu nadawania MUX-1, MUX-2, MUX-4 oraz MUX-6 z DVB-T/AVC 264 na DVB-T2/HEVC 265. W odróżnieniu od innych multipleksów, MUX-3 nie przeszedł jeszcze zmiany standardu (termin przełączenia został wydłużony do końca 2023 roku). W planach przełączenia nie został uwzględniony MUX-8, który od połowy grudnia jako jedyny będzie nadawać programy w standardzie DVB-T i w standardowej rozdzielczości (SD).

Po zmianie standardu na DVB-T2, widzowie będą mogli cieszyć się kanałami takimi jak TVP3 i TVP Historia w wysokiej rozdzielczości (HD)

W celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:
  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony