W czwartek, 23 grudnia Telewizja Polska uruchomiła nowy kanał - Sprawdzam TV, którą można znaleźć na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T na Multipleksie 3 (MUX-3). Ma to związek z nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej i umożliwi łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom.

Na kanale 28 wyświetlana jest plansza, która kodowana jest w nowym standardzie video HEVC/H.265, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą „Sprawdzam TV”.

UWAGA: Kanał "Sprawdzam TV" nadawany jest w standardzie DVB-T, natomiast nowy standard, który będzie obowiązywać to DVB-T2. W obecnej technologii nie ma możliwości nadawania części kanałów w DVB-T oraz DVB-T2 na jednym multipleksie.

Od końca marca 2022 r. do końca czerwca 2022 r. będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2 HEVC w poszczególnych województwach. Nowy standard nadawania DVB-T2 to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. Dzięki uruchomieniu Sprawdzam TV, widzowie szybko mogą wstępnie sprawdzić, czy posiadają sprzęt technicznie przygotowany jego odbioru.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony