Od niedzieli 28 sierpnia 2011r. nadawcy rozpowszechniający swój program na mocy polskiej koncesji powinni wprowadzić do audycji telewizyjnych nowe oznaczenia graficzne. Czy te symbole są lepsze od poprzednich? Jak wszędzie są zwolennicy nowych symboli oraz przeciwnicy. Według nas te symbole są o wiele lepsze i ujednolicone w porównaniu do poprzednich. A jak było z oznaczeniami w 2000 roku?

Takie oznaczenia obowiązywały nadawców posiadających koncesje wydaną w Polsce od 2005r. do 28 sierpnia. Zielone kółko umieszczano w rogu ekranu przy emisji programów ogólnodostępnych, czerwone - gdy program przeznaczony był tylko dla dorosłych. Dodatkowymi oznaczeniami - żółtymi trójkątami z wpisanymi liczbami 7, 12, 16 - informowano rodziców, od jakiego wieku dziecko może oglądać emitowany program. KRRiTv zdecydowała też wtedy, że programy niedozwolone dla dzieci powinny być nadawane tylko w nocy, między godz. 23 a 6 rano.

W 2000 r. nadawcy zawiązali porozumienie "Przyjazne media". Przedstawiciele TVP, TVN, TV4, Polsatu, TV Niepokalanów, Canal+, Polskiej Telewizji Kablowej i Wizji TV ustalili trzy kategorie audycji. Kółko na zielonym tle oznaczało program przeznaczony dla wszystkich widzów, trójkąt na żółtym tle - program, który dzieci mogą oglądać tylko za zgodą rodziców, a kwadrat na czerwonym tle - program przeznaczony tylko dla dorosłych. Do 2005r. oznaczenia ukazywały się na ekranie przez trzy minuty na początku programu i po każdej z reklam, ale nie rzadziej niż co 20 minut.
HBO dla porównania znaczki emitowało na początku, w środku i co najlepsze na koniec filmu podczas napisów końcowych
Czy pamiętacie jeszcze te oznaczenia sprzed 11 lat?

I to tyle z historii.. Od 28 sierpnia mamy takie znaczki:


Tak prezentują się nowe oznaczenia wiekowe w wybranych stacjach telewizyjnych:


Źródła: wyborcza.pl, tok.fm, wł/

Komentarze  

#1 Patryk 2012-07-17 10:22
Nie powinno się zaśmiecać fragmentu powierzchni ekranu tym shitem przez cały czas audycji. To przeszkadza w oglądaniu i psuje estetykę obrazu telewizyjnego. Jeżeli już oznaczenia wiekowe mają być w formie znaku zasłaniającego fragment powierzchni ekranu, to tylko pod warunkiem, że będą wyświetlane przez kilka pierwszych sekund audycji. Aktualna sytuacja w polskiej telewizji jest skandaliczna i niedopuszczalna! Mamy erę telewizji cyfrowej i przekazywanie tego typu informacji powinno się głównie opierać na nowoczesnym systemie EPG. Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym istnieje nakaz przekazywania informacji o kategoriach wiekowych audycji w formie znaku zasłaniającego fragment ekranu przez cały czas audycji. Mam nadzieję, że w przyszłości ta nieprawidłowość zostanie zlikwidowana.
Cytować

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony