Od niedzieli 28 sierpnia 2011r. nadawcy rozpowszechniający swój program na mocy polskiej koncesji powinni wprowadzić do audycji telewizyjnych nowe oznaczenia graficzne. Czy te symbole są lepsze od poprzednich? Jak wszędzie są zwolennicy nowych symboli oraz przeciwnicy. Według nas te symbole są o wiele lepsze i ujednolicone w porównaniu do poprzednich. A jak było z oznaczeniami w 2000 roku?

Takie oznaczenia obowiązywały nadawców posiadających koncesje wydaną w Polsce od 2005r. do 28 sierpnia. Zielone kółko umieszczano w rogu ekranu przy emisji programów ogólnodostępnych, czerwone - gdy program przeznaczony był tylko dla dorosłych. Dodatkowymi oznaczeniami - żółtymi trójkątami z wpisanymi liczbami 7, 12, 16 - informowano rodziców, od jakiego wieku dziecko może oglądać emitowany program. KRRiTv zdecydowała też wtedy, że programy niedozwolone dla dzieci powinny być nadawane tylko w nocy, między godz. 23 a 6 rano.





W 2000 r. nadawcy zawiązali porozumienie "Przyjazne media". Przedstawiciele TVP, TVN, TV4, Polsatu, TV Niepokalanów, Canal+, Polskiej Telewizji Kablowej i Wizji TV ustalili trzy kategorie audycji. Kółko na zielonym tle oznaczało program przeznaczony dla wszystkich widzów, trójkąt na żółtym tle - program, który dzieci mogą oglądać tylko za zgodą rodziców, a kwadrat na czerwonym tle - program przeznaczony tylko dla dorosłych. Do 2005r. oznaczenia ukazywały się na ekranie przez trzy minuty na początku programu i po każdej z reklam, ale nie rzadziej niż co 20 minut.
HBO dla porównania znaczki emitowało na początku, w środku i co najlepsze na koniec filmu podczas napisów końcowych
Czy pamiętacie jeszcze te oznaczenia sprzed 11 lat?

I to tyle z historii.. Od 28 sierpnia mamy takie znaczki:


Tak prezentują się nowe oznaczenia wiekowe w wybranych stacjach telewizyjnych:






Źródła: wyborcza.pl, tok.fm, wł/