T‑Mobile Polska we współpracy z firmą ABARO wdroży dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A system pozwalający odczytać automatycznie ciepłomierze, korzystając z technologii NB-IoT. Dzięki temu rozwiązaniu, Geotermia Podhalańska będzie pierwszą w Polsce siecią ciepłowniczą, w której zdalny odczyt w całości oparty zostanie o technologię transmisji NB IoT.

W ramach umowy T‑Mobile wspólnie z ABARO dostarczy ponad 1500 urządzeń telemetrycznych oraz zapewni infrastrukturę telemetryczną (transmisje danych NB-IoT, serwery, oprogramowanie, wsparcie technicznie i usługi serwisowe). Umowa została zawarta na okres pięciu lat. Wartość całego kontraktu wynosi ponad 1,4 mln zł brutto.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. to największa w Polsce firma wytwarzająca ciepło z energii geotermalnej. Powstała ona w 1993 roku, obecnie z energii cieplnej korzystają mieszkańcy czterech gmin: Białego Dunajca, Poronina, Szaflar i Zakopanego. Projekt wdrażany przez T‑Mobile wpisuje się w innowacyjny i ekologiczny charakter przedsiębiorstwa, które od lat stawia na nowoczesne rozwiązania. Dzięki częstemu zbieraniu najważniejszych danych z całej sieci ciepłowniczej, projekt umożliwi optymalizację zużycia energii oraz zwiększenie komfortu obsługi klientów.

Czym jest NB-IoT?
NB-IoT to technologia komunikacji  radiowej  typu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) stworzona specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. NB-IoT jest pierwszą technologią komórkową przeznaczoną do komunikacji, która nie wymaga wysokich przepływności danych. Najważniejsze z nich to możliwość zastosowania w trudno dostępnych miejscach jak parkingi podziemne, czy piwnice oraz niezwykle niskie zużycie energii  (terminale NB-IoT mogą pracować bez ładowania i dostępu do prądu nawet 10 lat). Technologia NB-IoT korzysta z ogólnokrajowej sieci LTE.

Zastosowania NB-IoT
Technologia NB-IoT oprócz zdalnego odczytu liczników znajduje wiele innych zastosowań, np. w smart cities, w ramach inteligentnych parkingów, zarządzania oświetleniem ulicznym czy nawet oczyszczania miasta. Pozwala na skuteczny monitoring funkcjonowania maszyn i urządzeń.

T‑Mobile stawia na innowacje
Partnerem T‑Mobile w realizacji projektu dla Geotermii jest firma ABARO, która współpracuje z operatorem przy realizacjach w technologii NB-IoT. ABARO jest producentem urządzeń i oprogramowania telemetrycznego oraz specjalizuje się w rozwiązaniach dedykowanych w obszarze M2M i IoT. Firma została wyłoniona w ramach otwartych testów w hub:raum, centrum innowacji należącym do Deutsche Telekom, które pracuje nad nowymi rozwiązaniami  m.in., bazującymi na technologii NB IoT.

T-Mobile.pl

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony