Już niedługo informacje z dużej części krakowskich wodomierzy będą przekazywane ze wsparciem systemu od Orange Polska i firmy Pronal. Zyska na tym środowisko, miasto i jego mieszkańcy. To największe w Polsce wdrożenie zdalnego odczytu wodomierzy w oparciu o sieć GSM. Orange podpisał umowę z Wodociągami Miasta Krakowa S.A.

Projekt obejmuje m.in. montaż 20 tys. nakładek na wodomierzach zabudowanych na przyłączach wodociągowych. Mają wlutowane karty SIM LTE-M, dzięki którym dane z wodomierzy będą dostępne niemal w czasie rzeczywistym. Ich analiza to bezcenne źródło wiedzy, służące błyskawicznemu wykrywaniu awarii i anomalii przepływu. To przekłada się na minimalizowanie strat wody oraz nadużyć np. kradzieży wody.

System zapewnia zdalny odczyt wodomierzy, bez konieczności wizyty inkasenta oraz codzienne bilansowanie przepływów. W ten sposób Kraków – dzięki rozwiązaniu z rodziny smart city – zadba też o wygodę i portfele mieszkańców.

– Od wielu lat stawiamy na rozwiązania przyjazne środowisku, a naszymi największymi sojusznikami są nowe technologie i sprawdzeni partnerzy. Cieszę się, że już wkrótce dzięki Smart Water będziemy mogli zadbać o każdą, cenną kroplę wody – mówi Tomasz Cichoń, Dyrektor Sprzedaży w Wodociągach Miasta Krakowa S.A.

Inwestycję Orange zrealizuje w partnerstwie z firmą Pronal, dostawcą usługi SmartMetering24, która jest centrum systemu. Unikatowość rozwiązania polega na możliwości naprzemiennego stosowania różnych technologii przesyłu danych. Podstawą będzie operatorska sieć LTE-M od Orange, a w niektórych miejscach Orange zastosuje Bezprzewodowe Anteny GSM zasilane bateryjnie, aby zwiększyć skuteczność całego systemu. Takie podejście umożliwia przesyłanie danych praktycznie z każdego miejsca, w którym znajduje się wodomierz np. studni wodomierzowych, piwnic i innych trudno dostępnych lokalizacji. Na potrzeby obsługi Smart Water dla Krakowa powstaje też specjalny APN.

Orange.pl