T-Mobile oddał w ostatnim czasie do użytku pierwszą w Polsce sieć telekomunikacyjną - kampusową (czyli prywatną sieć komórkową, działającą na niewielkim obszarze, najczęściej konkretnego zespołu budynków), stworzoną na potrzeby firmy Astor w Krakowie  w pokazowej instalacji fabryki przyszłości. Dzięki takiej inwestycji T-Mobile jest w stanie zagwarantować trwałe parametry jakościowe oraz zabezpieczenia przed ingerencją z zewnątrz.

Mobilna sieć kampusowa od T-Mobile to niskie opóźnienia, stabilność, możliwość zapewnienia najwyższych wskaźników QoS (Quality of Service), a także pełna kontrola nad tym, kto jest podłączony do sieci. Odbiorca dysponuje na wyłączność zasobami swojej sieci mobilnej, dzięki czemu nikt niepowołany nie może do niej dołączyć z zewnątrz. Jedną z największych zalet nowoczesnej sieci kampusowej jest bezpieczeństwo danych – wrażliwe dane użytkownika takiej sieci nie opuszczają terenu zakładu przemysłowego, gdyż mogą być w całości przetwarzane w ramach wewnętrznej infrastruktury (będąc w pełni zgodnym z rozwiązaniami i architekturą Edge Computing), bez potrzeby korzystania z publicznych chmur obliczeniowych. Jak pokazuje przykład infrastruktury w Krakowie, sieci kampusowe wykorzystujące najnowsze osiągnięcia technologii LTE i 5G mogą być budowane już dziś.

Sieć kampusowa utworzona na potrzeby współtworzonego przez T‑Mobile konsorcjum hub4industry, działa w dwóch lokalizacjach (ASTOR Robotics Center przy ul. Feliksa Wrobela oraz ASTOR Technology Park przy ul. Smoleńsk) i pokrywa około 2000 metrów kwadratowych hali fabrycznej oraz około 300 metrów kwadratowych centrum innowacji. Przy budowie sieci wykorzystano ponad 200 metrów kabli światłowodowych łączących 3 anteny sektorowe, działające w pasmach 1800 i 2100 MHz – rozwiązanie, które stosowane jest z powodzeniem m.in. w nowoczesnych centrach handlowych, stadionach czy lotniskach. Co ważne, stacje bazowe T‑Mobile zastosowane w projekcie zapewniają zasięg sieci w zarówno w standardzie LTE, jak i 5G. Oba z nich będą wykorzystywane przez instalacje działające na terenie showroomu – Fabryki Przyszłości hub4industry.

Obie krakowskie lokalizacje połączone są siecią WAN w technologii MPLS z siedzibą Krakowskiego Parku Technologicznego oraz biurem hub:raum, inkubatora technologicznego T‑Mobile.

Co ciekawe, sieć szkieletowa krakowskiej instalacji stworzona została w oparciu o projekt OpenSource. OMEC (Open Mobile Evolved Core). To pierwsze w pełni otwarte, funkcjonalne, skalowalne i wydajne rozwiązanie tego typu, zoptymalizowane pod kątem obsługi urządzeń wykorzystujących rozwiązania mobilne ze spektrum 5G. Grupa Deutsche Telekom, do której należy T‑Mobile jest członkiem konsorcjum, które stworzyło i rozwija OMEC. Sieć T‑Mobile w ASTOR to pierwszy w Europie przypadek wykorzystania OMEC w prywatnej sieci kampusowej.

Dzięki wysokowydajnej sieci kampusowej, działającej w oparciu o technologię komórkową, zbędna staje się łączność Wi-Fi, która co do zasady nie powinna być wykorzystywana w rozwiązaniach krytycznych, ze względu na brak gwarancji niezawodności. Dla użytkowników korzystających z internetu bezprzewodowego do potrzeb domowych lub nawet biurowych chwilowa utrata sygnału Wi-Fi nie stanowi problemu. W rozwiązaniach przemysłowych takie zdarzenie może już generować poważne problemy. W przypadku 4G i 5G Quality of Service wpisane jest w DNA tych technologii.

Wykorzystując sieć kampusową od T‑Mobile, roboty przemysłowe na hali produkcyjnej przesyłają w czasie rzeczywistym dane diagnostyczne do platformy odpowiedzialnej za wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości w ich pracy (Predictive Maintenance). Także w czasie rzeczywistym monitorowane są urządzenia, pojazdy, półprodukty na linii montażowej, części w magazynach oraz trasy poruszania się ludzi. Dzięki temu rozwiązaniu na terenie fabryki można optymalizować trasy wózków widłowych oraz wiadomo na kiedy, ile i jakie komponenty należy zamówić. Dokładne dane nt. czasu wykorzystywania każdego urządzenia pozwalają lepiej zarządzać ich pracą. W przyszłości za sprawą technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) pracownicy będą mogli wykonywać przeglądy urządzeń na hali, korzystając z pomocy zdalnego eksperta, dla którego będą „zdalnymi oczami i rękoma”. Informacje o procesach i urządzeniach agregowane są w jednym miejscu – OT Management Center pozwalającym na zarządzanie z jednego miejsca całością produkcji. Sieć kampusowa to także cyberbezpieczeństwo. Cała infrastruktura fabryki przyszłości jest zabezpieczona zestawem rozwiązań, które także pracują on-line i działają w ramach Security Operations Center T‑Mobile.

T-Mobile.pl

Komentarze  

#2 Wacław 2020-10-16 10:15
Dobrze, że nie w Kraśniku ;)
Cytować
#1 Czesio 2020-10-11 01:18
To dlatego w Krakowie ostatnio tak wzrosła ilość zakażeń koronawirusem, bo uruchomili to 5G!
Cytować

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony