Na początku lipca 2018r. w Zakopanem wystartowało informacyjne Polskie Radio 24. Sygnał emitowany jest na częstotliwości 103,8MHz z obiektu RTON Zakopane-Góra Gubałówka z mocą ERP 100W. Program IV Polskiego Radia powrócił  po 11 latach na Podhale.

Aktualnie sygnał Programu IV Polskiego Radia nadawany jest z obniżoną mocą ERP do 100W z uwagi na przeprowadzenia uzgodnień międzynarodowych w zakresie szczegółowych parametrów technicznych emisji. Do czasu ich przeprowadzenia, emisja będzie realizowana w oparciu o pozwolenie czasowe ważne do 26.12.2018r. Docelowo sygnał ma być nadawany z mocą ERP 500W. Warto również wspomnieć, iż na częstotliwości 103,8MHz emitowany jest sygnał stacji Rock Radio 103,8FM w Krakowie (z obiektu RON Kraków-Malczewskiego z mocą ERP 1kW). Odbiór Rock Radia możliwy był w niektórych miejscach na Podhalu.

Według informacji od naszych Czytelników, odbiór stacji Polskiego Radia 24 jest zdecydowanie słabszy niż Radia Plus Podhale czy Radia Eska Małopolska, które nadają z tą samą mocą z Gubałówki.

Wysokość posadowienia podstawy obiektu nadawczego RTON Zakopane-Góra Gubałówka wynosi 1120 m n.p.m.
Radio Plus Podhale nadaje na częstotliwości 107,9MHz oraz Eska Małopolska 106,8MHz nadają z systemu antenowego zawieszonego na wysokości 39 m n.p.t, natomiast Polskie Radio 24 103,8MHz nadaje według pozwolenia UKE z systemu antenowego zawieszonego na wysokości 64 m n.p.t. Wszystkie trzy stacje nadają w polaryzacji pionowej(V) emitując sygnał kierunkowo (ograniczając emisję sygnału w kierunku Słowacji).

Program IV Polskiego Radia emitowany był na Podhalu do 2007 roku pod nazwą "Program IV - Radio BiS - Bardzo Inna Stacja" z obiektu nadawczego RTON Rabka-G.Luboń Wielki na częstotliwości 93,4MHz. W nocy z 30 maja na 31 maja 2007 została przeprowadzona "Akcja Alokacja" - większość częstotliwości Dwójki i Programu 4 została oddana Jedynce w celu wzmocnienia zasięgu ogólnopolskiego.

Na dzień dzisiejszy Polskie Radio 24 w województwie małopolskim można odbierać w Krakowie(97,2MHz), Krynicy(98,4MHz), Tarnowie(99,9MHz) oraz od lipca 2018r. w Zakopanem(103,8MHz).

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony