Koniec roku w Radiu Kraków to aż sześć premierowych słuchowisk na antenie -  Radio Kraków teatralnie zamyka jubileusz 90-lecia rozgłośni, który przypada w roku 2017.
Jubileusz 90-lecia to najlepsza okazja, aby pokazać słuchaczom to, co w radiu najlepsze i najbardziej wartościowe - mówi Przemysław Bolechowski, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. – Dlatego ten wyjątkowy rok chcemy zakończyć bardzo mocnym radiowym akcentem. Dla naszych słuchaczy przygotowujemy aż sześć premierowych słuchowisk. Będą to projekty zarówno antenowe, jak też spektakle radiowe realizowane z udziałem publiczności w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Warto, podkreślić, że tymi projektami Radio Kraków po raz pierwszy na taką skalę otwiera się na współpracę z krakowskimi instytucjami kultury, współtworząc ważne wydarzenia teatralne i artystyczne.

Pierwsza premiera już 30 września o godz. 21.05. Na antenie zaprezentowana zostanie pierwsza odsłona cyklu słuchowisk poetyckich „Do ucha” – wspólnego projektu Radia Kraków i Fundacji Miasto Literatury. W ramach cyklu w 2017 r. powstaną cztery oryginalne, autorskie słuchowiska poświęcone twórczości jednych z najważniejszych postaci polskiej poezji: Aldony Kopkiewicz spotkanie z wierszami Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Franaszka poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, Marty Eloy Cichockiej, w którym zabrzmi poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i wreszcie poetycki głos Krzysztofa Siwczyka, który ukaże piękno wierszy Czesława Miłosza.  Premiera pierwszego słuchowiska cyklu - „Kobiety, którymi nie byłam” Aldony Kopkiewicz, poświęconego twórczości Wisławy Szymborskiej już 30 września o godz. 21.05. Wystąpią Anna Radwan w roli Poetki oraz Małgorzata Gałkowska, Aldona Grochal, Paulina Puślednik, Dorota Segda i Anna Tomaszewska. Wielobarwnym portretom kobiet w wierszach Noblistki towarzyszyć będzie muzyka Marcina Olesia. Kolejne słuchowisko cyklu poświęcone Zbigniewowi Herbertowi (premiera na antenie 28.10) wyreżyseruje Ewa Ziembla, wszystkie pozostałe Tomasz Cyz (premiery w Radiu Kraków 25 listopada i 26 grudnia). Słuchowiska umuzycznią m. in. Marcin Oleś i Janusz Stokłosa.
W kolejnych słuchowiskach usłyszeć będzie można m. in. Dominikę Bednarczyk Ewę Kaim, Radosława Krzyżowskiego, Grzegorza Mielczarka, Jana Peszka i Juliusza Chrząstowskiego.   
Więcej na: http://www.radiokrakow.pl/nasze-akcje/sluchowiska/do-ucha-cykl-literackich-sluchowisk-na-antenie-radia-krakow/


Kolejnym projektem, który zaprezentowany zostanie z okazji wspólnego jubileuszu 90-lecia Radia Kraków i 40-lecia Teatru KTO jest spektakl „Stroiciel grzebieni” oraz  słuchowisko, które powstaje na jego podstawie. Spektakl „Stroiciel grzebieni” w reżyserii Krzysztofa Niedźwiedzkiego aktorzy Teatru KTO zagrają dla słuchaczy Radia Kraków 6 października o godzinie 19.00 w Studiu im. Romany  Bobrowskiej - spektakl z udziałem publiczności transmitowany będzie na antenie Radia Kraków. Radiowa wersja „Stroiciela grzebieni” – słuchowisko w reżyserii Wojciecha Markiewicza na antenie premierowo wyemitowane zostanie 8 października o godz. 16.05. W słuchowisku wystąpią: Elżbieta Wójcik, Maciej Słota, Paweł Rybak, Tadeusz Łomnicki i Jacek Joniec.
Więcej na: http://www.radiokrakow.pl/nasze-akcje/sluchowiska/stroiciel-grzebieni-krzysztofa-niedzwiedzkiego/

Ostatnią tegoroczną premierą w Studiu im. Romany Bobrowskiej i wydarzeniem wieńczącym równocześnie rok jubileuszu 90-lecia Radia Kraków i obchody Roku Conrada w Krakowie, będzie premiera słuchowiska „Jądro ciemności”. Oryginalną interpretacją najsłynniejszej powieści Josepha Conrada Radio Kraków, Festiwal Conrada oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe uświetnią 160. rocznicę urodzin pisarza. W roli głównej w słuchowisku wystąpi Jerzy Trela - tegoroczny laureat Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.  Reżyserii słuchowiska podjęła się jedna z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia Małgorzata Warsicka, oryginalną muzykę do słuchowiska komponuje na zamówienie Radia Kraków Karol Nepelski, zaliczany do najważniejszych kompozytorów teatralnych wśród młodych.  Premiera słuchowiska z udziałem publiczności odbędzie się w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków  1 grudnia, w przeddzień 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony