Premierą słuchowiska „Sceny z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, z Anną Polony i Jerzym Trelą w obsadzie, Radio Kraków zainauguruje wydarzenia związane z obchodami 90-lecia rozgłośni. Premiera z udziałem publiczności odbędzie się w piątek 24 lutego w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.



Początek wydarzenia o godz. 17.30, transmisja słuchowiska na antenie od godz. 18.05. Pierwsze wydarzenie jubileuszu Radia Kraków będzie także okazją do wręczenia nagród za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2016: Marek i Supermarek Radia Kraków oraz nagrody „Transfer 2016” za najlepszy małopolski spektakl sezonu teatralnego 2015/2016.

Po wystawieniu „Wesela” w 1901 roku Wyspiański otrzymał wieniec z liczbą 44, która miała być symbolem czwartego wieszcza. Na to wyraźne zamówienie publiczności odpowiedział „Wyzwoleniem”, którego głównym bohaterem uczynił Konrada, postać z „Dziadów” Adama Mickiewicza. Tekst „Wyzwolenia” powstał w 1902, wydany został w styczniu 1903 roku, w lutym tego roku odbyła się jego premiera. Akcja utworu od początku do końca rozgrywa się na scenie teatru krakowskiego.

W jubileuszowym słuchowisku Radia Kraków dzieło Wyspiańskiego na język radia przełoży Agata Duda-Gracz i będzie to radiowy debiut tej znakomitej reżyserki teatralnej: Bardzo jestem ciekawa tego doświadczenia. Wiem, że wszystkie rzeczy, na które składa się teatr: obraz, plastyka, dynamika - wszystko jest tutaj w głosie aktora – mówiła podczas pierwszych prób do słuchowiska Agata Duda-Gracz..

W radiowej realizacji reżyserka zmierzy się nie tylko z tekstem Wyspiańskiego, ale także z jego teatralną legendą. Zaproszenie do udziału w słuchowisku przyjęli legendarni współpracownicy Konrada Swinarskiego – Jerzy Trela, pamiętny Konrad i Anna Polony - Muza z inscenizacji w Starym Teatrze. W „Scenach z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego” partnerować im będą aktorzy innych ważnych krakowskich scen: od Teatru im. Juliusza Słowackiego, przez Teatr Ludowy po Teatr Bagatela.

Jednym z głównych motywów, jakie w swoim teatrze podejmuje Agata Duda-Gracz, jest konfrontacja mitu z rzeczywistością oraz badanie relacji pomiędzy sacrum a profanum.

W radiowej wersji „Wyzwolenia” chciałabym się zmierzyć z  problemem, jaki mamy z czasem  - mówi reżyserka -  To jest ten sam Konrad tylko po 42 latach. To jest ktoś, kogo wszyscy znają i poważają, ale chcą, żeby mówił krócej. Mówi za długo, niepotrzebnie i nie na temat. Jego rozpala ten sam ogień co kiedyś, tylko czas minął, jest inny kontekst i inny adresat.

Autorem oprawy muzycznej słuchowiska, która zabrzmi na żywo podczas premiery, jest Wojciech Krzak, muzyk, producent muzyczny, multiinstrumentalista, autor piosenek oraz muzyki teatralnej (do spektakli Agaty Dudy-Gracz, Michała Zadary, Pawła Miśkiewicza), współtwórca sukcesów Kapeli ze Wsi Warszawa.

Sceny z „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego
Scenariusz, reżyseria: Agata Duda-Gracz
Muzyka: Wojciech Krzak
Premiera 24 lutego, Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.
Transmisja na antenie Radia Kraków od godz. 18.05

OSOBY:
Anna Polony - MUZA, WRÓŻKA
Jerzy Trela - KONRAD
Maja Kleszcz - CHÓR, HARFIARKA, GENIUSZ
Piotr Pilitowski – MÓWCA, STARZEC, MASKA 11, 19, REDAKTOR,
GŁOS I, AKTOR II
Małgorzata Kochan - PREZES, CÓRKA I, MASKA 3, 17, AKTOR IV
Aldona Grochal - DIDASKALIA, CÓRKA II
Feliks Szajnert - HOŁYSZ, OJCIEC, MASKA 10, 14, STARY AKTOR
Tomasz Wysocki – CHÓR, KARMAZYN, PRYMAS, ECHO, MASKA 5, 8, 12, AKTOR III
Krzysztof Wrona - REŻYSER, KAZNODZIEJA, SYN, MASKA 9, 18
Cezary Studniak - CHÓR, SAMOTNIK, MASKA 2, REKWIZYTOR
Marek Kałużyński - PRZEWODNIK, MASKA 1,4,15, GŁOS II, AKTOR I
Realizacja radiowa – Wojciech Gruszka
Redakcja – Justyna Nowicka
Szczegóły, zdjęcia, reportaż filmowy z prób: www.radiokrakow.pl.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony