To najważniejsze dla mieszkańców regionu wydarzenia, które Radio Kraków relacjonowało, w tym wszystkie pielgrzymki papieskie, transmisje najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czy wydarzeń sportowych. To na antenie Radia Kraków miała miejsce m.in. pierwsza transmisja sportowa z boiska piłkarskiego (relacje z meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22 września 1929). Za pośrednictwem Radia Kraków codziennie od 1 sierpnia 1927 roku (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) w samo południe w Polskim Radiu nadawany jest hejnał z wieży Mariackiej.
Dziś Radio Kraków jest jednym z najważniejszych mediów w Małopolsce i najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym w Polsce (wg rankingu Instytutu Monitorowania Mediów). W roku 2012 za zaangażowanie w wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności oraz dbałość o najwyższą jakość programu i informacji otrzymało Medal Cracoviae Merenti, najważniejsze odznaczenie Miasta Krakowa.
Jubileusz 90-lecia ma być okazją, aby nawiązać do najlepszych tradycji Radia Kraków - radia od zawsze związanego z Krakowem i Małopolską. Radia, z którym współpracowali i współpracują najwybitniejsi twórcy kultury i nauki, które jest miejscem realizacji ważnych wydarzeń społecznych i artystycznych. Pierwsze oficjalne wydarzenie jubileuszu 90-lecia, Radio Kraków zaplanowało już na 24 lutego.
„Obchody jubileuszu rozpoczynamy od teatru wyobraźni, czyli od formy najbardziej charakterystycznej dla radia – mówi Przemysław Bolechowski, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków – 90 lat zobowiązuje, więc z okazji jubileuszu zaprezentujemy słuchowisko „Sceny z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego”, które wyreżyseruje Agata Duda-Gracz. Premierą słuchowiska tak naprawdę dopiero zainaugurujemy obchody 90-lecia. W ciągu jubileuszowego roku planujemy szereg różnych wydarzeń artystycznych, koncertów i to nie tylko w Krakowie. Chcemy, aby to 90-lecie brzmiało cały rok”.
Premierą jubileuszowego słuchowiska „Sceny z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego” Radio Kraków nawiązuje do kolejnej znakomitej tradycji – tradycji teatru radiowego z udziałem publiczności. Premiera słuchowiska, w obsadzie z Anną Polony i Jerzym Trelą, zostanie zrealizowana na żywo, z udziałem publiczności. Uroczystość będzie także okazją do wręczenia kulturalnych nagród Radia Kraków za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2016: Marek i Supermarek Radia Kraków oraz nagrody „Transfer 2016”. Transmisja wydarzenia na antenie 24 lutego od godz. 17.30.
fot. archiwum Radia Kraków