3 października Radio Kraków wprowadziło nową ramówkę. Zachowane zostaną  główne pasma programowe, pojawią się w nich jednak nowe elementy. Będą też nowe programy, nowi prowadzący oraz nowe projekty antenowe.

Chcemy być przede wszystkim radiem bliskim słuchaczowi - mówi Przemysław Bolechowski, Prezes i Redaktor Naczelny Radia KrakówJednak jako rozgłośnia publiczna i jedno z najbardziej opiniotwórczych mediów w Małopolsce mamy też aspiracje, aby poprzez proponowanie słuchaczom ambitnych programów i wymagającej publicystyki, zachęcać ich do świadomego korzystania z kultury wysokiej czy  aktywnego udziału w życiu społecznym. Takie właśnie programy i projekty antenowe w dużej mierze stanowią trzon jesiennej ramówki Radia Kraków.

I tak od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem wtorku) po godz. 23.05 na antenie Radia Kraków pojawi się nowe pasmo publicystyczne. "Radio Kraków przed północą" to  czas na ważne tematy i ciekawe rozmowy o sprawach dalekich i bliskich, z perspektywy lokalnej, samorządowej, regionalnej  i międzynarodowej.W audycjach, które w ramach nocnego pasma publicystycznego poprowadzą m.in. Marcin Makowski, Witold Gadowski i Miłosz Horodyski, prezentowane będą różne punkty widzenia, różne spojrzenia na świat i na bieżące wydarzenia.

Wraz z nową ramówką Radio Kraków otwiera się na współpracę z ważnymi lokalnymi instytucjami:  w programie znajdą się audycje przygotowywane we współpracy m.in. z Uniwersytetem Ekonomicznym, Instytutem Pamięci Narodowej, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Krakowie i Instytutem Książki.  

Jednym z nowych projektów antenowych, który realizowany będzie cyklicznie we współpracy właśnie z Instytutem Książki, jest "Radiowy Klub Książki". W jego ramach, raz w miesiącu Radio Kraków zapraszać będzie słuchaczy na dyskusje wokół książek do małopolskich bibliotek, przy których działają Dyskusyjne Kluby Książki. Obszerne fragmenty spotkań emitowane będą na antenie. Raz w miesiącu w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbywać się  będzie  "Sąd nad książką", czyli otwarta dla publiczności debata, podczas której zaproszeni goście rozmawiać będą o wybranych książkach. Debaty  transmitowane będą na  stronie internetowej Radia Kraków www.radiokakow.pl.

Drugim projektem antenowym, który ma być jedną z wizytówek jesiennej ramówki Radia Kraków, będzie nowy cykl informacyjny autorstwa Mai Dutkiewicz. W programie, który realizowany będzie na żywo z różnych miejsc Małopolski, poruszane będą sprawy ważne dla mieszkańców, a Radio Kraków pomagać im będzie w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów.

Po raz pierwszy od kilkunastu lat  na antenie Radia Kraków pojawią się nowe nocne audycje - o różnym charakterze, a niektóre z nich realizowane będą na żywo.

Bardzo mocną pozycją  będzie  nocna  "Radiostrada", emitowana z czwartku na piątek, od północy do 2.00. W programie Marcin Koczyba będzie rozmawiał z więźniami - sprawcami wypadków drogowych, ofiarami wypadków i ich rodzinami, ratownikami medycznymi, policjantami, kapelanami i psychologami.  Co drugi tydzień z kolei (w tym samym czasie) „Radiostrada” będzie gościć Piotra Jaskiernię „Hioba” - kierowcę TIR-a, który w Stanach Zjednoczonych prowadzi ewangelizację przez CB-radio. To program, w tworzenie którego Radio Kraków chce włączyć wszystkich, którzy nie mogą spać a dzięki internetowi oraz CB połączyć również słuchaczy po dwóch stronach oceanu.

Z nocnych propozycji w nowej ramówce znalazło się też nowe pasmo muzyczne - od poniedziałku do piątku między godz. 2.00 a 3.00 w "Nocnym OFF-ie Radia Kraków" dla wszystkich koneserów off-owej muzyki zagrają dj-e znani z anteny cyfrowego OFF Radia Kraków.

Kolejną nowością będą programy poświęcone kinematografii oraz promowaniu kultury i sztuki w mediach społecznościowych, m.in. program "Kinowyprawy", który poprowadzi  Urszula Wolak,  krakowska dziennikarka i doktorantka filmoznawstwa (w każdy ostatni piątek miesiąca po godz. 22.30).

Sporo zmian i nowości wprowadzonych zostanie w sobotnim programie, który zyskać ma zupełnie nową jakość. Pojawią się w nim nowe audycje pogłębiające wiedzę o różnych obszarach życia. Po godz. 18.00 emitowany będzie program Karola Surówki  „Trendy z sieci”, będący propozycją dla tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co w sieci jest modne.
W programie specjaliści i eksperci doradzą też, jak bezpiecznie korzystać z nowych mediów.  Kolejną sobotnią nowością będzie magazyn psychologiczny „Lustro” Joanny Gąski i Wioli Gawlik oraz program Mariusza Bartkowicza poświęcony wszystkim tym, którzy niezależnie od wieku czują się młodo. W programie emitowany będzie specjalny serwis informacyjny, a w nim informacje dotyczące np. zmian w przepisach emerytalno-rentowych, nowych ulg dla seniorów czy też bezpłatnych leków. Kolejną nowością w wieczornym sobotnim programie Radia Kraków będzie emitowany od godz. 20.05 do 21.00 autorski program muzyczny "Jazzowy bazar", w którym Rafał Zbrzeski będzie tropić i prezentować jazzowe perełki. Po godz. 21.05 w dalekie i bliskie podróże słuchaczy Radia Kraków zaproszą  znani podróżnicy Elżbieta  i Andrzej Lisowscy. Sobotni wieczór zakończy godzinny muzyczny program Krysi Święcickiej i Antoniego Krupy  (godz. 23.05-24.00).
Szczegóły: www.radiokrakow.pl