Jak informuje nadawca w komunikacie: "Wielokrotnie musieliśmy walczyć o naszą pozycję. W 2001 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bezprawnie ograniczyła prawo stacji do emisji programów lokalnych. Od tego czasu sądy administracyjne wydały siedem wyroków wskazujących na bezprawność działań KRRiT. Ta sama KRRiT, zdominowana przez SLD i PSL, w latach 2001-2002 bezprawnie pozbawiła koncesji Radio Pro Kolor w Opolu, Pomorską Stację Radiową w Szczecinie, Radio BLUE FM w Krakowie. Jedynym uzasadnieniem tych bezprawnych działań był fakt współpracy tych stacji z RMF FM."
W styczniu 2016 Sąd Okręgowy w Warszawie, po trwającej trzynaście lat batalii sądowej uznał działania KRRiT zaniezgodne z prawem i przyznał stacji RMF FM odszkodowanie w wysokości ponad 83 milionów złotych(obecnie nadawca oczekuje na uzasadnienie wyroku).
Jak czytamy dalej w komunikacie Nadawcy: "działanie takie może stanowić próbę wykreowania sporu pomiędzy radiem RMF FM i jego słuchaczami a częścią środowisk politycznych, poprzez instrumentalne powiązanie procesu rekoncesyjnego ze zgłaszanymi z jednej strony postulatami repolonizacji mediów (z uwagi na niemieckiego udziałowca) oraz podnoszonymi z drugiej strony zarzutami niszczenia niezależności środków przekazu".
RMF FM jest najchętniej słuchaną stacją radiową (według badania Radio Track od września 2015r. do lutego br. udział RMF FM w Krakowie wynosił 23,8%, a w całej Polsce w okresie od grudnia 2015r. do lutego br. również 23,8%).
Przypomnijmy, że obecna koncesja RMF FM wygasa w dniu 25.05.2018r.
Całe oświadczenie stacji RMF FM dostępne jest tutaj: http://www.rmf24.pl/oswiadczenie-radia-rmf-fm