„Mamy studio z ogromnym potencjałem, świetną akustyką, doskonałym zapleczem i najlepszymi realizatorami. Ale do tej pory pracowało ono na sprzęcie, który ma już kilkanaście lat i który nie pozwalał na wykorzystanie tego potencjału. Dlatego niezbędne były inwestycje techniczne w nowy sprzęt oraz nowoczesny system i oprogramowanie – mówi Marcin Pulit, Prezes Radia Kraków. – Ze względu na brak środków i konieczność remontu w pierwszej kolejności studia emisyjnego, inwestycje te były odkładane z roku na rok. Teraz w końcu udało się je w znacznej mierze zrealizować i liczymy na to, że nasze studio przyciągać będzie muzyków, którzy właśnie tutaj będą chcieli rejestrować koncerty czy nagrywać płyty studyjne”.
Studio im. Romany Bobrowskiej ma doskonałe warunki do organizowania i nagrywania koncertów, spotkań i nagrań studyjnych. Składa się z sali koncertowej dla 200 osób o powierzchni 200 m2 wraz z reżyserką. Ze względu na wielkość i zaplecze jest idealnym miejscem do nagrań koncertowych i studyjnych, w tym dużych form muzycznych, jak nagrania orkiestrowe (studio dysponuje odsłuchem osobistym dla 50 osób), ścieżki dźwiękowe do filmów, programów, audycji i multimediów.
Najważniejszą zmianą jest zastosowanie zakupionego w kwietniu 2015 roku nowego systemu opartego na sieci Dante - nowoczesnej technologii opracowanej przez australijską firmę Audinate. Pozwala ona na budowanie cyfrowych sieci audio, którą mogą być przesyłane sygnały audio, wideo, internet oraz dane sterujące. Urządzenia włączone do sieci Dante automatycznie się rozpoznają i konfigurują.
Na nowy system koncertowego studia nagrań Radia Kraków składają się:
- system Avid Protools HDX wraz z komputerem Macintosh oraz Chassis Echo Express,
- przetworniki audio RedNet oraz Omni Pro Tools HD i oprogramowaniePro Tools HD,
- konsoleta cyfrowa firmy Yamaha QL 5,
- przedwzmacniacze mikrofonowe : Midas XL 48 Mic Pre z wyjściami cyfrowymi (24 kanały), TL Audio VP1, Tl Audio 5001 (16 kanałów), SSL VHD (4 kanały).
Ponadto studio dysponuje znakomitym zapleczem mikrofonowym (m.in. mikrofony B&K, Schoopes, Neumann FET 69, U87, KM 100, Rode NTV).
Cały system jest skonfigurowany tak, że podczas nagrania można zarejestrować 64 ślady równocześnie (przy wcześniejszych 24). Ze względu na bogate zaplecze – Radio Kraków oprócz studia koncertowego im. Romany Bobrowskiej ma także dwa mniejsze studia nagrań – istnieje możliwość równoczesnego wykorzystania wszystkich trzech studiów w trakcie jednej sesji nagraniowej,
z podglądem wideo pomiędzy studiami. Dzięki nowemu sprzętowi i systemowi jest także możliwość wyjścia z nagraniem poza studio: Radio Kraków bez żadnych ograniczeń realizować może teraz nagrania wielośladowe z dowolnego miejsca w Polsce.