To największa inwestycja w krakowskiej rozgłośni od czasu wybudowania nowej siedziby, czyli od 1999 roku. Całkowity koszt remontu, zakupu, wymiany sprzętu i modernizacji zespołu emisyjnego wyniósł ok. 1 mln. 600 tys. złotych.
To nie tylko największa, ale też jedna z najważniejszych i strategicznych inwestycji Radia Kraków - mówi Marcin Pulit, Prezes Zarządu Radia Kraków - do jej przeprowadzenia przygotowywaliśmy się od dawna, a ze względu na ogromny koszt, wdrażaliśmy ją etapami od 2012 roku. Dla nas była to inwestycja niezbędna - awarie starego sprzętu były nagminne, a każda kolejna mogła doprowadzić do przerwania emisji programu. Teraz dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, co zapewni nam niezawodność i najwyższą jakość techniczną emitowanych przez nas audycji. Dzięki tym inwestycjom będziemy mogli też sprostać oczekiwaniom słuchaczy i wymogom nowoczesnego radia.
Zespół emisyjny Radia Kraków wraz z zapleczem technicznym został zaprojektowany i wykonany w najnowszej technologii, która zaczyna dominować w profesjonalnych studiach radiowych i telewizyjnych. Najważniejszą i największą inwestycją był zakup nowego stołu emisyjnego, rutera, systemu interkomowego i konsolet emisyjnych do studia krakowskiego i studiów terenowych w Tarnowie i Nowym Sączu oraz całkowita przebudowa studia emisyjnego, łącznie z wymianą systemu akustycznego i wprowadzeniem niezależnego systemu klimatyzacji. Zakupiono nowe procesory emisyjne: ORBAN 8600 i ORBAN 5500– urządzenia niezbędne do poprawienia jakości emitowanego sygnału. Zmieniona została także technologia dosyłu sygnału w oparciu o kodeki IP, dzięki którym Radio Kraków emituje sygnał wyłącznie w technologii cyfrowej.
Dzięki tym inwestycjom emisja Radia Kraków dysponuje w tym momencie najnowocześniejszym sprzętem z dostępnych obecnie na światowym rynku. Jest też pierwszym w radiofonii publicznej studiem w Polsce z tak szeroko zastosowaną technologią renomowanych producentów takich jak Studer, Riedel, Axia.
Pieniądze zainwestowane w nowy sprzęt, przebudowę i modernizację studia pochodzą w większości ze sfinalizowanej w 2012 roku sprzedaży nieruchomości przy ul. Wróblewskiego w Krakowie, będącej własnością radia. Nowoczesne serwery i macierze wraz z oprogramowaniem oraz wyposażenie emisji zakupione zostały w formie przetargu.
fot. Radio Kraków