Największa od 15 lat inwestycja Radia Kraków zakończona. Po dwóch latach stopniowej wymiany sprzętu technicznego i kilkumiesięcznym generalnym remoncie, Radio Kraków nadaje z "nowego"studia.

To największa inwestycja w krakowskiej rozgłośni od czasu wybudowania nowej siedziby, czyli od  1999 roku. Całkowity koszt remontu, zakupu, wymiany sprzętu  i modernizacji zespołu emisyjnego wyniósł ok. 1 mln. 600 tys. złotych.

To  nie tylko największa, ale też jedna z najważniejszych i strategicznych inwestycji Radia Kraków
- mówi Marcin Pulit, Prezes Zarządu Radia Kraków - do jej  przeprowadzenia przygotowywaliśmy się od dawna, a ze względu na ogromny koszt, wdrażaliśmy ją etapami od 2012 roku. Dla nas była to inwestycja niezbędna - awarie starego sprzętu były nagminne, a każda kolejna mogła doprowadzić do przerwania emisji programu. Teraz dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, co zapewni nam niezawodność i najwyższą jakość techniczną emitowanych przez nas audycji. Dzięki tym inwestycjom będziemy mogli też sprostać  oczekiwaniom słuchaczy i wymogom nowoczesnego radia.

Zespół emisyjny Radia Kraków wraz z zapleczem technicznym został zaprojektowany i wykonany w najnowszej technologii, która zaczyna dominować w profesjonalnych studiach radiowych i telewizyjnych. Najważniejszą i największą inwestycją był zakup nowego stołu emisyjnego, rutera, systemu interkomowego i konsolet emisyjnych do studia krakowskiego i studiów terenowych w Tarnowie i Nowym Sączu oraz całkowita przebudowa studia emisyjnego, łącznie z wymianą systemu akustycznego i wprowadzeniem niezależnego systemu klimatyzacji. Zakupiono nowe procesory emisyjne: ORBAN 8600 i ORBAN 5500– urządzenia niezbędne do poprawienia jakości emitowanego sygnału. Zmieniona została  także technologia dosyłu sygnału w oparciu o kodeki IP, dzięki którym Radio Kraków emituje sygnał wyłącznie w technologii cyfrowej.

Dzięki tym inwestycjom emisja Radia Kraków dysponuje w tym momencie najnowocześniejszym sprzętem z dostępnych obecnie na światowym rynku. Jest też pierwszym w radiofonii publicznej studiem w Polsce z tak szeroko zastosowaną technologią renomowanych producentów takich jak Studer, Riedel, Axia.

Pieniądze zainwestowane w nowy sprzęt, przebudowę  i modernizację studia pochodzą w większości ze sfinalizowanej w 2012 roku sprzedaży nieruchomości przy ul. Wróblewskiego w Krakowie, będącej własnością radia. Nowoczesne serwery i macierze wraz z oprogramowaniem oraz wyposażenie emisji zakupione zostały w formie przetargu.

fot. Radio Kraków

Komentarze  

#2 pit 2014-06-01 21:51
Powinniście też dodać że już od 1 sierpnia Radio Kraków będzie rzeczywiście całkiem cyfrowe bo będzie nadawać w DAB +
Cytować
#1 Zygmund 2014-06-01 11:43
Coś konkretnie zchrzanili z dosyłem albo w studiu, bo słychać jakąś brzydką niezgodność próbkowania gdzieś na drodze sygnału.
Cytować

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony