„Nietoty” to drugi projekt realizowany w Radiu Kraków przez Jana Klatę. Po wielkim radiowym eksperymencie – słuchowisku „Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii”, dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po tekst Sebastiana Majewskiego, inspirowany wstydliwą historią zdrady - Goralenvolk.  W Radiu Kraków, podczas konferencji prasowej, o kulisach powstawania nowego słuchowiska opowiadali Jan Klata i Sebastian Majewski.

Goralenvolk to jeden z najbardziej zaskakujących, wciąż niechętnie wspominanych epizodów z czasów II wojny światowej na ziemiach polskich, nazywany czasem „hańbą Podhala”. To temat -  zdaniem reżysera -  fascynujący, który do tej pory nie został opowiedziany za pomocą spektaklu teatralnego czy radiowego.

Punktem wyjścia naszego słuchowiska są fakty, natomiast jest to forma artystycznie przetworzona
. – mówi Jan Klata –  Sebastian, zwłaszcza  w drugiej części słuchowiska,  popuszcza wodzę wyobraźni i zastanawia się nad uniwersalną figurą zdrajcy – zdrajcy bez twarzy i tego, jak w różnych miejscach, w różnych narodach i różnych państwach może on być wykorzystywany.

Nie chciałbym opowiadać o kolaboracji górali z punktu widzenia roku 1945, bo nie mam prawa oceniać tych wydarzeń - podkreśla z kolei autor tekstu Sebastian MajewskiDlatego wybrałem formę groteskową, trochę baśniową. Różne formy zarzutów  o kolaborację są bardzo istotną częścią naszej historii i towarzyszą nam od dawna. Spotkać je można i dziś, w 2013 roku.

Słuchowisko Radia Kraków, choć zostało zainspirowane faktami historycznymi, nie jest dokumentem, To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.

Zależało mi, żeby dotknąć tego tematu w sposób trochę nierzeczywisty, z pozycji sztuki, która daje duże możliwości - mówi Majewski.

Bohaterami słuchowiska są Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), najmniej znany z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Ilicz Lenin (Adam Nawojczyk) oraz tajemnicza Wolna Elektrona  (Katarzyna Krzanowska), która umożliwi bohaterom swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

Fakty są dla nas trampoliną, żeby troszkę artystycznie sobie zaszaleć i pofolgować. Mam nadzieję  ku radości najpierw aktorów a następnie, aby bawić i dawać do myślenia naszym słuchaczom. – dodaje reżyser.

Cieszymy się, że antena Radia Kraków jest miejscem swobodnej wypowiedzi artystycznej na ważne, często kontrowersyjne i bolesne tematy
mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Świadczy o tym drugi już projekt Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego realizowany właśnie w Radiu Kraków. W ten sposób konsekwentnie pokazujemy jaka powinna być rola publicznego radia.

Premiera słuchowiska „Nietoty” w reżyserii Jana Klaty  na antenie Radia Kraków 16 grudnia 2013 roku.

Niezwykła będzie także oprawa graficzna projektu Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego. Autorski komiks i identyfikację wizualną słuchowiska przygotowuje Kuba Woynarowski - artysta, który wraz z Instytutem Architektury wygrał właśnie konkurs na Polski Pawilon na przyszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji. Komiks, który poprzedzi premierę słuchowiska, zostanie w kolejnych odsłonach zaprezentowany na stronie www.radiokrakow.pl.

Zaplanowana na 16 grudnia premiera będzie także artystycznym podsumowaniem  redakcyjnej  akcji Radia Kraków pod hasłem „Koniec sezonu na Podhale?”. Od 2 grudnia na antenie Radia Kraków i na  stronie www.radiokrakow.pl toczyć się będzie dyskusja – tym razem dotycząca największych problemów Podhala: chaos budowlany, tandetna cepeliada, niewystarczająca  infrastruktura, korki, drożyzna, zła jakość powietrza i rosnąca konkurencja za południową granicą. Czy to już koniec sezonu na Podhale?

Równocześnie Podhale będzie także literackim bohaterem na antenie Radia Kraków - od 2 do 16 grudnia w cyklu „Z radiowej biblioteki” prezentowane będą fragmenty książki „Kruca fuks. Alfabet góralski” Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia. Opisy podhalańskich krajobrazów i najdziwniejszych gatunków roślin, opowieści o słynnych mieszkańcach Podhala i o góralskim temperamencie, od  „a” do „z”, w 11 odcinkach o 11.45 i 22.50 od poniedziałku do piątku. Teksty czytać będzie urodzony w Nowym Targu Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.  

Partnerem głównym słuchowiska jest Województwo Małopolskie.

fot. Wojciech Gruszka (Radio Kraków)

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony