Laureatka nagrody Pulitzera, jeden z najbardziej uzdolnionych twórców teatralnych młodego pokolenia, nowatorska forma i znakomici aktorzy -  w Radiu Kraków rozpoczęła się produkcja słuchowiska „Radio za żelazną kurtyną” na podstawie fragmentu najnowszej książki Anne Applebaum. Premiera z udziałem autorki i publiczności odbędzie się 25 października o godz. 19.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej oraz na antenie Radia Kraków.

W rozdziale "Radio" z książki "Za żelazną kurtyną" , na postawie którego powstaje słuchowisko,  Anne Applebaum na przykładzie państw bloku wschodniego: Polski, Węgier i Niemiec  pokazuje najważniejsze w tym czasie medium - radio jako istotne narzędzie komunistycznej propagandy. Witane po wojnie w Polsce jako oznaka odrodzenia kraju, szybko zostało zdominowane przez służbę bezpieczeństwa. Nowe radio, które powróciło, miało odegrać kolosalną rolę propagandową. Przede wszystkim miało być bronią i orężem nowego systemu…

Adaptacji radiowej fragmentu książki Anne Applebaum podjął się Mateusz Pakuła – jeden z najbardziej uzdolnionych dramatopisarzy i dramaturgów młodego pokolenia. Jak mówi przełożenie publicystycznego, wręcz popularnonaukowego tekstu Applebaum na słuchowisko było zadaniem karkołomnym – Najtrudniejsza sprawą było to, żeby nie rezygnować z tekstu, żeby nie pisać na jego bazie czegoś nowego. Chciałem zostawić słowa Applebaum, ale grać montażem, żeby tekst był żywy, emocjonalny i  ciekawy.

W słuchowisku zagrają znakomici  krakowscy aktorzy związani ze sceną Narodowego Starego Teatru: Ewa Kaim, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski i Wiktor Loga–Skarczewski a wyreżyseruje je Ewa Ziembla. Istotną rolę w słuchowisku odegra także muzyka i  eksperymentalna ścieżka dźwiękowa - partie wokalne zaśpiewają Jorgos Skolias, kompozytor muzyki do słuchowiska  i Zuzanna  Skolias. 

Jestem przekonany, że tak jak poprzednie nasze realizacje, także słuchowisko „Radio za żelazną kurtyną” będzie ważnym wydarzeniem artystycznymmówi Marcin Pulit, Prezes - Redaktor Naczelny Radia Kraków. To kolejny, choć zupełnie inny niż „Dumanowski” Jana Klaty, eksperyment. Realizacja tego słuchowiska jest dla nas ogromnym wyzwaniem.: wyzwaniem jest tekst Anne Applebaum – publicystyczny, ascetyczny, oparty na archiwalnych materiałach, jego przełożenie na język radia i niespotykana dotąd w radiu forma. Nie chcę zdradzać szczegółów  – z  niecierpliwością czekamy na  efekt. Ten już za niespełna dwa tygodnie - 25 października o godz. 19.00 w naszym studiu i na antenie Radia Kraków.

Po premierze odbędzie się spotkanie z Anne Applebaum, gościem Festiwalu Conrada, które poprowadzi Marta Szostkiewicz.

A jeszcze przed oficjalną polską premierą, fragmentów książki Anne Applebaum „Za żelazną kurtyną”, która ukaże się  nakładem Wydawnictwa Świat Książki, posłuchać można na antenie Radia Kraków. Rozdział „Miasta idealne”- o tym jak powstawała idea budowy socjalistycznych Stalinstadt, Sztalinvaros i Nowej Huty -  do 25 października o godz. 11.45 w cyklu "Z radiowej biblioteki"  wRadiu Kraków czyta  Szymon Kuśmider.



Partner główny wydarzenia: Województwo Małopolskie
Sponsor: Kraków Airport
Wydarzenie zrealizowane przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Premiera słuchowiska i spotkanie z Anne Applebaum odbywa się w ramach Festiwalu Conrada.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony