1 października odbyła się uroczysta inauguracja stałego nadawania cyfrowego Programów Polskiego Radia. W technologii DAB+ od dziś emitowane są Radiowa Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, a także PR 24 (dotychczas tylko internetowe) oraz zupełnie nowy kanał o profilu muzycznym – Radio Rytm. Na pierwszym multipleksie znalazły się również dwie regionalne rozgłośnie publiczne: Polskie Radio Katowice oraz Polskie Radio RDC. W Krakowie cyfrowe radio ruszy dopiero 1 sierpnia 2014r.
Kilka minut po godzinie 12.00 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak i prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski  włączyli sygnał cyfrowego sygnału. Pierwszym występem artystycznym transmitowanym za pośrednictwem cyfrowego radia był koncert Leszka Możdżera.
Jak zauważył prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski, cyfryzacja to cywilizacyjna konieczność i nieunikniony proces. Dotyczy to także radia, które, jeśli chce być samodzielnym, nowoczesnym i wciąż rozwijającym się medium, musi podążać tą drogą. Jednocześnie jako nadawca publiczny czujemy się zobowiązani do tworzenia nowych możliwości korzystania z naszych programów i udostępniania kolejnych, unikatowych treści naszym Słuchaczom – podkreślił prezes Zarządu PR S.A.

Rozpoczęcie przez Polskie Radio stałej emisji naziemnej w technologii cyfrowej DAB+ sprawi, że stanie się ono liderem zmian technologicznych i prekursorem radiofonii cyfrowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto będzie miało możliwość wzbogacenia swej oferty programowej o zupełnie nowe kanały, a także dotarcia do większej liczby odbiorców, co pomoże w pełniejszym realizowaniu ustawowego obowiązku nadawania kanałów ogólnopolskich.

Problematyka radia cyfrowego będzie przybliżana w najbliższym czasie w specjalnych audycjach przez wszystkie Anteny Polskiego Radia, szczegółowe informacje można znaleźć również na stronie dabplus.polskieradio.pl/.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony