Prof. Tadeusz Słomka Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Prof. Wojciech Nowak Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w związku z bezpodstawnymi i mającymi w wielu miejscach oszczerczymi zarzutami kierowanymi pod Ich adresem, przedstawili specjalne oświadczenie dla Stowarzyszenia Radiofonia, które publikujemy na naszym portalu.

"W liście otwartym skierowanym do Rady Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego "Żak", Senatów UJ i AGH oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP władze Stowarzyszenia piszą m.in.: Jesteśmy także oburzeni faktem, że pozwolili Państwo na to, aby dorobek setek wolontariuszy […] tworzących markę "radiofonia" został zagarnięty przez inny podmiot. Utożsamiamy się z tą marką, jest ona wypracowanym przez nas kapitałem i naszą własnością. Nadawanie obecnie przez komercyjny podmiot swojego rozrywkowego pasma pod tą nazwą traktujemy jako grabież". To nieprawda: nazwa "Radiofonia" została zgłoszona KRRiT w 2009 roku przez ówczesne władze Fundacji. Co więcej nie dochodzi do żadnej "grabieży" - wznowienie nadawania pod nazwą Radiofonia, wynika z przepisów zewnętrznych, a nie ze złej woli Fundacji czy rektorów. Do czasu wyrażenia stosownej zgody przez KRRiT, program w paśmie FM musi być oznaczony jako "Radiofonia". Mamy nadzieję, że ten stan rzeczy trwał będzie krótko i nowy projekt w paśmie 100,5 FM funkcjonować będzie wkrótce już pod nową nazwą. Ubolewamy, że nieznajomość przepisów prawa spowodowała wystosowanie pod naszym adresem bezpodstawnych zarzutów i stała się podstawą do coraz bardziej zaciekłych ataków" - czytamy w oświadczeniu rektorów.

Jak informują rektorzy, Stowarzyszenie Radiofonia nie wystąpiło z pismem do Rady Fundacji informującym, że działalność Stowarzyszenia w internecie będzie nadal odbywać się pod nazwą "Radiofonia". Przypominają również, że gdyby nie zaangażowanie w ten projekt uczelni i ich środków finansowych, projekt ten nigdy by nie powstał. "Stowarzyszenie przejęło dorobek wypracowany na sprzęcie Fundacji, uczelni oraz, w niektórych przypadkach, za wynagrodzenie finansowe etatowych pracowników radia. Obecnie Stowarzyszenie Radiofonia korzysta, na zasadzie nieodpłatnego wypożyczenia, ze sprzętu radiowego należącego do Fundacji. Dodajmy również, że w dniu 12 lipca b.r. zarząd Stowarzyszenia Radiofonia skierował do Przewodniczącego Rady Fundacji pismo, w którym zwraca się z prośbą o przekazanie na rzecz Stowarzyszenia Radiofonia domeny internetowej www.radiofonia.fm. Informujemy, że wyraziliśmy na to zgodę. Warto także zauważyć, że Stowarzyszenie wykorzystuje w dalszym ciągu logo, w nieznacznym stopniu zmienione, które należy do Fundacji" - informują rektorzy w oświadczeniu.

Stanowczo protestujemy także przeciwko insynuacjom członków Stowarzyszenia zawartym w wypowiedziach do mediów, w których twierdzą: "– Mamy uzasadnione przypuszczenie, że cały manewr wejścia Grupy RMF na częstotliwość akademicką był zaplanowany. Stowarzyszenie uważa, iż wszystko wskazuje na to, że całe przejęcie częstotliwości rozgłośni akademickiej było z góry zaplanowane. – Wiele na to wskazuje. Rozmowy z pewnością nie zaczęły się wczoraj. Przygotowanie nowej stacji do nadawania też musiało potrwać. Niestety, nie byliśmy informowani o żadnych planach ani działaniach Fundacji, wszystko odbyło się za naszymi plecami, dlatego możemy tylko snuć przypuszczenia – mówi Arkadiusz Łukaszewicz".

Jak informują rektorzy, "w tym przypadku władze Stowarzyszenia Radiofonia mijają się z prawdą. Rozmowy z Grupą RMF rozpoczęły się po zwolnieniu pracowników radia (nadal, do końca lipca, zatrudniony jest jeden pracownik administracji). Nikt nie został zwolniony wcześniej, pomimo że los Fundacji zdawał się być przesądzony. Podczas każdej Rady Fundacji obecny był Pan Bartłomiej Kopeć, pełniący obowiązki Redaktora Naczelnego. Dyskusja o przyszłości projektu radia toczyła się także podczas posiedzenia Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, na którym Pan Kopeć także był obecny. W obecności Pana Kopcia Rada upoważniła Prezesa Zarządu, Pana Macieja Okonia, do negocjacji z podmiotami, które byłyby zainteresowane wsparciem Fundacji i realizowaniem koncesji. Nie było wówczas żadnego sprzeciwu zarówno Redaktora Naczelnego, jak i osób tworzących redakcję radia" - piszą rektorzy w swoim oświadczeniu.

"Prezes Fundacji prowadził rozmowy z kilkoma partnerami komercyjnymi, a o rozmowach tych był informowany Redaktor Naczelny i pracownicy "Radiofonii". Rozmowy z przedstawicielami Grupy RMF FM rozpoczęły się w połowie czerwca, czyli ponad dwa tygodnie po zakończeniu nadawania sygnału w paśmie 100,5 FM i stanowiły ostatnią już szansę na uratowanie koncesji. Zatem zarzut o "tajne negocjacje" czy "działanie celowe na szkodę pracowników czy wolontariuszy" jest całkowicie absurdalny. W tym czasie "Radiofonia" nadawała już pod auspicjami powołanego Stowarzyszenia stając się de facto zewnętrznym podmiotem dla Fundacji i uczelni, zatem nie mogło być mowy o włączeniu Stowarzyszenia w proces negocjacyjny. Władze Fundacji podczas negocjacji zastrzegły, że osoby tworzące Radiofonię od 2009 roku, mają zostać zaproszone do rozmów i współtworzenia rozgłośni w nowej formule" - informują rektorzy.

"Decyzja o zaprzestaniu finansowania "Radiofonii" nie była decyzją łatwą. Obowiązkiem rektorów jest jednak dbałość o pieniądze publiczne. Wobec jednoznacznej analizy, która wykazała, że projekt "Radiofonia" pociąga zbyt duże zaangażowanie środków finansowych, a także wobec niezadowalających efektów związanych z niską słuchalnością, rektorzy wchodzący w skład Rady Fundacji podjęli decyzję o wstrzymaniu jego finansowania. Rektorzy jasno dali do zrozumienia, że projekt w takiej formule ich nie zadowala i takie pisma od nich otrzymaliśmy. Rada zdecydowała postawić Fundację w stan likwidacji w związku z wyczerpaniem się celu, do którego została powołana. Był to wynik braku zainteresowania rozwojem tego projektu rektorów uczelni skupionych w Radzie Fundacji. Warto również zauważyć, że w tym czasie zaobserwowaliśmy także dynamiczny rozwój rozgłośni internetowych poszczególnych uczelni. Na przestrzeni lat 2009-2012 powstało ich kilka: Radio 17 na AGH, Radio Frycz na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Radio Nowinki na Politechnice Krakowskiej, Radio Bonus na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II czy radio Spektrum na Uniwersytecie Pedagogicznym. Był to wyraźny sygnał, że projekt "Radiofonia" nie był jedyną słuszną odpowiedzią na potrzeby środowiska akademickiego, w tym dla studentów, którzy byli pomysłodawcami i twórcami internetowych rozgłośni radiowych na wymienionych wyżej uczelniach" - czytamy w kolejnej części oświadczenia.

W liście otwartym władze Stowarzyszenia Radiofonia mijają się z prawdą wielokrotnie. Warto zaznaczyć jeszcze jedną z bulwersujących kwestii. Władze Stowarzyszenia piszą: "Zarzucamy Państwu przede wszystkim przyzwolenie na hańbiące i uwłaczające wszelkim standardom komunikacji zwolnienie pracowników Fundacji z tytułu jej pozorowanej likwidacji, podczas równoległego trwania tajnych rozmów z Grupą RMF, co przeczy wszelkim Państwa zapewnieniom medialnym. Odpowiadają Państwo także za niepoinformowanie w stosownym terminie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uchwale likwidującej Fundację, czyli podmiot koncesjonowany do nadawania programu akademickiego, a także świadome zwlekanie z powiadomieniem KRS o likwidacji. W obliczu wykorzystywania przez Grupę RMF i Fundację nazwy ""Radiofonia" domagamy się także przekazania nam, czyli twórcom Radiofonii zrzeszonym w Stowarzyszeniu Radiofonia, na wyłączność zarówno domeny internetowej, jak i nazwy rozgłośni. […] obawiamy się, że jest to próba przejęcia kolejnej częstotliwości w Krakowie, niezgodna z warunkami koncesji, którą realizować może tylko podmiot, któremu ją przyznano".

"Tak jak napisaliśmy powyżej, zarzut o "pozorowanej likwidacji, podczas równoległego trwania tajnych rozmów z Grupą RMF" jest wysoce bulwersujący i stawia pod znakiem zapytania elementarną wiarygodność władz Stowarzyszenia. Oświadczamy także, że Fundacja nadal jest właścicielem koncesji i nie przekazała jej żadnemu podmiotowi – nie ma takiej prawnej możliwości. Grupa RMF na mocy podpisanego porozumienia stała się partnerem i będzie odpowiedzialna za sferę techniczną nadawania, obsługę reklamowo-marketingową oraz współtworzenie programu w paśmie 100,5 FM w porozumieniu z władzami Fundacji i zgodnie z koncesją. W związku z podpisanym porozumieniem decyzja o postawieniu Fundacji w stan likwidacji została zawieszona przez Zarząd Fundacji" - informują rektorzy.

Formuła nowego radia jest w trakcie opracowywania. "Władze Stowarzyszenia Radiofonia Nadal mają możliwość wzięcia udziału w tworzeniu nowej formuły radia akademickiego. Ubolewamy nad faktem, że młodzi ludzie – w większości studenci – wybrali nie rozmowę, ale niegodne metody, uwłaczające standardom partnerstwa. Jest to tym bardziej przykre, iż Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza są uczelniami, które zawsze najmocniej wspierały projekt "Radiofonia" i praktycznie utrzymywały go przez ostatnie dwa lata. Formę i sposób w jaki Stowarzyszenie Radiofonia prowadzi z nami "dialog" pozostawimy bez komentarza." - czytamy w oświadczeniu Rektorów krakowskich uczelni.

 

UJ.edu.pl