Komunikacja wizualna Radia Kraków utknęła w latach 90-tych, nie nadążając za metamorfozą, jaką przeszła nasza rozgłośnia w ostatnim czasie. Dlatego zmiana logotypu była jednym z naszych założeń strategicznych – mówi Marcin Pulit, Prezes Zarządu Radia Kraków – Wprowadzane konsekwentnie od półtora roku zmiany zakładają, że Radio Kraków ma być radiem opiniotwórczym, ma zaspokajać wyższe aspiracje, a jednocześnie być bliskie i użyteczne. Chcemy być ambitną i nowoczesną przeciwwagą dla tabloidyzujących się mediów.
Najważniejsze cele strategiczne rozgłośni realizowane są poprzez ambitne projekty i działania programowe: opiniotwórczość i wyższe aspiracje to lokalna publicystyka najwyższej próby oraz znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków, nagrodzone „Kulturalnym Odlotem Roku 2012” słuchowiska: „Wesele” w reżyserii Andrzeja Seweryna, „Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii” zrealizowany przez Jana Klatę oraz spektakl „Ich czworo” wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra. Spektakle Radia Kraków udowodniły, że teatr radiowy realizowany w sposób nowatorski, może być atrakcyjny dla współczesnego słuchacza. Bliskość to całość działań programowych nastawionych na sprawy i problemy Krakowa i Małopolski oraz wprowadzane od jesieni 2011 roku rozszycia programu na anteny lokalne: tarnowską i nowosądecką. Dzięki rozszyciom mieszkańcy tych regionów mogą usłyszeć na antenie Radia Kraków to, co z ich punktu widzenia jest najważniejsze: lokalne informacje i publicystykę czy transmisje lokalnych wydarzeń sportowych. Równie istotna jest wprowadzona w ubiegłym roku zmiana odżinglowania niemal całego programu Radia Kraków oraz inwestycje w nowe media, m.in. w interaktywny i multimedialny serwis internetowy, które mają pokazać, że Radio Kraków jest medium nowoczesnym, odpowiadającym na oczekiwania słuchacza. Kolejnym ważnym krokiem jest nowy logotyp i nowa identyfikacja wizualna:
Dbając o wysoki poziom programu, musimy również dbać o najwyższą jakość komunikatu wizualnego – podkreśla Prezes Radia Kraków - Nasi Słuchacze muszą mieć jasny przekaz, że jesteśmy rozgłośnią nowoczesną i profesjonalną.”
Nowy logotyp Radia Kraków ma nawiązywać do dotychczasowego symbolu, stanowiąc jego unowocześnioną i uproszczoną kontynuację. Zachowano charakterystyczny układ typograficzny i rozpoznawalną, jednolitą, granatową kolorystykę. Wyeksponowana została nazwa – jest teraz czytelna i jednoznaczna. Uproszczony wycinek dotychczasowego symbolu stanowi jedynie dodatek do nowego liternictwa, nawiązując do niego stylistycznie. Logotyp jest bardziej enigmatyczny, pozostawiając większą swobodę w interpretacji - może być traktowany zarówno jako symbol emisji czy rozbrzmiewania, jak i aluzja do typograficznego cudzysłowu. Przede wszystkim jednak nowy symbol jest prostszy, czytelniejszy i łatwiejszy w użyciu, a w zestawieniu ze znakami konkurencji i instytucji pokrewnych przestał „trącić myszką”.
Wraz z logotypem zmieniła się oprawa wizualna Radia Kraków. Zmiany widoczne są w oznakowaniu siedziby Radia Kraków, studiów terenowych w Tarnowie i Nowym Sączu, radiowego wozu transmisyjnego i samochodów reporterskich. Nowe logo pojawiło się też na stronie internetowej radia, części materiałów ekspozycyjnych, które nabrały spójnego i jednorodnego charakteru. W najbliższym czasie nowe logo sukcesywnie wprowadzane będzie m.in. na materiałach promocyjnych, banerach i gadżetach. Wiosną rozgłośnia planuje intensywną akcję promocyjną w Krakowie i najważniejszych miastach Małopolski.
Kreację nowego logotypu i nowej identyfikacji wizualnej Radia Kraków przygotowało krakowskie Studio Otwarte.
fot. Radio Kraków
Radio Kraków