Dzięki archiwalnym zdjęciom publikowanym w specjalnym serwisie na www.radiokrakow.pl pokazany jest XIX-wieczny, współczesny bohaterowi Kraków. Słuchacze dowiadują się o burzliwych losach jego przyjaciół:
Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Przedstawiane są powszechnie znane fakty z historii Krakowa w zupełnie innym, zaskakującym świetle. Informacje te pojawiają
się jednocześnie z innymi, aktualnymi doniesieniami z kraju i ze świata. Na antenie Radia Kraków toczy się swoista gra ze słuchaczem, która poprzedza premierę eksperymentalnego
spektaklu Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego.
To, co najbardziej zafascynowało w powieści Wita Szostaka twórców słuchowiska - Jana Klatę i Sebastiana Majewskiego, czyli splatanie się rzeczywistości z czymś, co nie do końca znajduje oparcie w faktach, już od dwóch tygodni ma swoje odzwierciedlenie na naszej antenie i stronie internetowej. – mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Słuchacz nie może być pewien, co jest fikcją a co prawdą nie tylko w czasie samego spektaklu. Ta gra z odbiorcą już trwa, a słuchacze – może nieświadomie - uczestniczą w wielkim radiowym eksperymencie. Ideę twórców spektaklu
o Dumanowskim przenieśliśmy do codziennego programu radiowego, serwisów informacyjnych, rozmów publicystycznych, bloków reklamowych. Świadomie zatarliśmy granicę między sztuką a codziennym życiem i świadomie złamaliśmy zasady redagowania wiadomości.
Sam spektakl rozpocznie się punktualnie o 12.00 w niedzielę 11 listopada i będzie prezentowany w kolejnych odsłonach, co godzinę tuż po wiadomościach Radia Kraków. Wielki finał wieczorem po godz. 21.00.
Eksperymentalne słuchowisko „Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii” powstaje na podstawie książki krakowskiego autora Wita Szostaka pt. „Dumanowski”. Adaptację przygotował Sebastian Majewski. Reżyseruje Jan Klata. Jak zapewniają – zaplanowana na 11 listopada premiera zaskoczy wszystkich.
Spektakl o Dumanowskim to eksperyment nie tylko radiowy – podkreśla Jan Klata - Józafat Dumanowski to postać nie do przecenienia w historii Polski, arcyważna i arcyzaniedbana.
Według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu, Dumanowski jest mężem stanu i pustelnikiem, sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem. Jego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci tworząc niezwykłą historię 123 lat rozbiorów.
Twórcy spektaklu do końca nie chcą ujawniać szczegółów dotyczących samej premiery:
„Można powiedzieć, że słuchowisko zapowiada się sensacyjnie” – mówi Jan Klata.
„Staramy się bawić różnymi formami dopuszczanymi w medium, w którym najważniejszy jest dźwięk” – dodaje Sebastian Majewski.
Co już wiemy? Radiowa wersja historii Dumanowskiego będzie – jak mówią - śmiała i zaskakująca. W słuchowisku usłyszymy nieznane archiwalne przemówienie Józefa Piłsudskiego oraz poznamy tajemnicę jednego z najbardziej znanych zdjęć Marszałka z 12 listopada 1918 roku. W zaskakującym kontekście pojawi się też sam autor książki – Wit Szostak.
Dla tych, którzy 11 listopada chcą śledzić losy Józafata Dumanowskiego, Radio Kraków przygotowało specjalne powiadomienia SMS-owe. Wystarczy wysłać jeden SMS o treści Dumanowski na numer 7140 (koszt 1,23 brutto), aby bezpłatnie otrzymywać od Radia Kraków informacje o kolejnych odsłonach projektu.
Słuchowisko realizowane dzięki wsparciu: Partnera Głównego - Województwa Małopolskiego, współpraca: Agencja Artystyczna GAP.
fot. Arkadiusz Sędek