Spektakl o Dumanowskim to eksperyment nie tylko radiowy. Po trzech dniach nagrań reżyser spotkał się dziś z dziennikarzami i opowiedział o realizowanym w Radiu Kraków słuchowisku: Radio daje zupełnie inne możliwości wyrazu. To jest dosyć ekscentryczne doznanie dla reżysera teatralnego, ale bardzo odświeżające – dodał.
>Akcja słuchowiska “Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii” toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. Ani Jan Klata ani Sebastian Majewski – autor radiowej adaptacji powieści Wita Szostaka, nie chcieli zdradzić szczegółów dotyczących samej premiery.
Nie chcemy tego zdradzać, bo nie będą mieć Państwo przyjemności słuchania – mówi Sebastian Majewski. To bardziej teatr radiowy niż słuchowisko. Staramy się bawić różnymi formami dopuszczanymi w medium, w którym najważniejszy jest dźwięki i ten dźwięk towarzyszyć będzie słuchaczom od godz. 12.00 do godz. 21.00-22.00. Zapraszamy do słuchania Radia Kraków 11 listopada”
Data premiery nie jest przypadkowa. Słuchowisko realizowane jest na podstawie współczesnej powieści pt. „Dumanowski” Wita Szostaka, będącej próbą rekonstrukcji zawiłej historii życia Józafata Dumanowskiego. Według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu, Dumanowski jest mężem stanu i pustelnikiem, sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem. Jego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci tworząc niezwykłą historię 123 lat rozbiorów. Czy naprawdę wiemy wszystko o tym, co wydarzyło się w Krakowie i w Polsce pomiędzy 1795 a 1918 rokiem? Kim był Józefat Dumanowski i dlaczego popadł w zapomnienie?
Józafat Dumanowski to postać nie do przecenienia w historii Polski, arcyważna i arcyzaniedbana. Można powiedzieć, że słuchowisko zapowiada się sensacyjnie – mówi reżyser.
Wyniki śledztwa i naukowej kwerendy już za kilka dni na antenie Radia Kraków. Szczegóły: www.radiokrakow.pl
Słuchowisko realizowane dzięki wsparciu: Partnera Głównego - Województwa Małopolskiego, współpraca: Agencja Artystyczna GAP.