Kanał tematyczny OFF Radio Kraków będzie teraz niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji (AI). Program poprowadzą trzy postaci wykreowane przez AI, a pojawią się  w nim m.in. „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz informacje i tematy adresowane do młodego odbiorcy przygotowywane przy użyciu AI. Tworzone przez sztuczną inteligencję OFF Radio Kraków wystartuje we wtorek (22 października) o godz. 8.00.

Nowa odsłona kanału OFF Radio Kraków to eksperyment badawczo - medialny, próbujący zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa.

Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków, a także tocząc merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków  i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura - mówi Marcin Pulit, Redaktor Naczelny Radia Kraków. Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. Dzięki narzędziom AI będziemy również korzystać z pomocy krakowskich naukowców i pracowników firm IT - dodaje Marcin Pulit.

Na antenie usłyszmy, wykreowane przez AI, głosy trojga prowadzących - modelowych przedstawicieli pokolenia Z. Będą to:
  • 20-letnia Emilia „Emi” Nowa - studentka dziennikarstwa, ekspertka od popkultury, z pasją śledząca najnowsze trendy w świecie kina, muzyki i mody;
  • 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński - studiujący na AGH Inżynierię Akustyczną, specjalista od technologii i muzyki, pasjonat, poszukujący najnowszych wiadomości z zakresu produkcji dźwięku i nowych rozwiązań technologicznych
  • 23-letni Alex - zaangażowany społecznie, z pasją poruszający tematy związane z tożsamością, kulturą queer i wpływem mediów na społeczeństwo, studiujący do niedawna psychologię.
Na początek, każdy z nich będzie prowadził od poniedziałku do piątku po dwie godziny programu dziennie, a raz w tygodniu - autorską audycję muzyczną i ekskluzywny wywiad z wybitnymi postaciami polskiej i światowej kultury, politykami i działaczami.

Inauguracji tworzonego przez sztuczną inteligencję OFF Radia Kraków  będzie towarzyszyć „Temat tygodnia” realizowany na antenie Radia Kraków i Radia Kraków Kultura pod hasłem: „Sztuczna inteligencja: co nam daje, co zabiera?” - dodaje Marcin Pulit. - Przez cały tydzień na obu antenach i w Internecie, wspólnie z naukowcami, publicystami, prawnikami i ludźmi kultury będziemy rozmawiać o różnych aspektach rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na naukę, media, kulturę,  społeczeństwo. Dyskusję otworzą, przygotowane specjalnie dla Radia Kraków, publikacje Edwina Bendyka i prof. Jana Hartmanna.

Eksperymentalny program OFF Radia Kraków będzie stopniowo rozwijany i wzbogacany o kolejne elementy. Będzie także mieć odzwierciedlenie w nowej stronie www (offradiokrakow.pl) i w social mediach.

Przypominamy: OFF Radio Kraków rozpoczęło emisję testową 26 stycznia 2015, zaś oficjalnie nadaje od 1 lutego 2015 przez Internet oraz w systemie DAB+ na multipleksie Polskiego Radia z Krakowa (RTCN Kraków Chorągwica), Tarnowa (RTON Góra św. Marcina), Szczawnicy (RTON Przehyba), Zakopanego (RTON Gubałówka) oraz Rabki (RTON Luboń Wielki) na częstotliwości 218.64 MHz.

Program stacji od początku adresowany był do młodej grupy odbiorców (17-26 lat). Do sierpnia tego roku antenę wypełniała głównie playlista, a także autorskie programy muzyczne i dwugodzinny przedpołudniowy program, w którym najwięcej czasu poświęcano wydarzeniom kulturalnym i społecznym w Krakowie, do którego redakcja zapraszała krakowskich twórców i osoby związane z krakowską sceną klubową. Ten program, teraz, znalazł się w znacznej części na głównej antenie Radia Kraków oraz w Radiu Kraków Kultura.

Za oprawę muzyczną (playlistę) OFF Radia Kraków nadal będzie odpowiadał dotychczasowy szef muzyczny OFF Radia Kraków Wojciech Barczyński, teraz jednak przy programowaniu muzycznym posiłkuje się również narzędziami AI. Za stronę techniczną dotyczącą wykorzystania narzędzi AI odpowiada Wojciech Wasiak (w Radiu Kraków odpowiada za realizację techniczną programu), a za generowanie treści przy użyciu AI współpracowniczka Radia Kraków Patrycja Psuj. 

Wojciech Barczyński specjalnie dla portalu Malopolskie-Media.info uchylił rąbka tajemnicy o zmianach muzycznych zaplanowanych w OFF Radiu Kraków od 22 października:
Nowe OFF Radio Kraków będzie alternatywą dla klasycznych stacji CHR, a zatem pop, r&b, elektronika, ale też niezależny rock czy nowy jazz. Chcę, żeby OFF Radio było eklektyczne, nastawione na młodego słuchacza, dynamicznie reagujące na nowe trendy, ale z odpowiednią selektywnością. OFF Radio zawsze było i będzie stacją muzycznych odkryć, dlatego w większości będziemy grali utwory, które dopiero zyskują na popularności, a nie te już bardzo popularne. To samo dotyczy artystów - stawiam na debiuty, zwłaszcza jeśli chodzi o piosenki polskich wykonawców. Nie wnikam natomiast w to, co w swoich audycjach autorskich będą prezentowali nasi wirtualni dziennikarze. Za ich wybory muzyczne w całości odpowiada sztuczna inteligencja - informuje Wojciech Barczyński

RadioKrakow.pl

Komentarze  

#1 OffMan 2024-10-21 21:41
To jest porządna profesjonalna krakowska stacja dla studentów Jako jedyni słuchają słuchaczy dbają o ramówkę, inwestują w technologię radiową :lol:
Nie to co jakiś gniot Famka z Kielc z pseudo audycjami o interesach naczelnej, amatorzy nie słuchają słuchaczy.
Cytować

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony