Studio im. Romany Bobrowskiej wzbogaciło się o wyjątkowy instrument – koncertowy fortepian Steinway D-274, który jest wizytówką legendarnej firmy Steinway&Sons i najczęściej wybieranym fortepianem koncertowym przez największych pianistów świata. Instrument, który 30 października dotarł do Radia Kraków, został zamówiony i wyselekcjonowany w fabryce w Hamburgu, jednej z dwóch na świecie manufaktur Steinway&Sons.

Wybór był trudny, bo wszystkie fortepiany marki Steinway produkowane są ręcznie i jak mówią pianiści – każdy jest inny i każdy ma swoją duszę. Fortepian dla Radia Kraków, spośród siedmiu instrumentów, wybrali Marek Szlezer - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierujący Katedrą Fortepianu, artysta Steinwaya i Władysław Adzik Sendecki - wybitny muzyk jazzowy związany z Krakowem, obecnie mieszkający w Hamburgu.

To bardzo szczególny moment w historii Radia Kraków, ale też ogromna satysfakcja i wielka radość - mówi Mariusz Bartkowicz, prezes, redaktor naczelny Radia Kraków, który również brał udział w selekcji fortepianu.
- O nowy fortepian Radio Kraków starało się od wielu lat. Od dziś, dzięki wsparciu krakowskiego i małopolskiego środowiska kultury i dotacji pozyskanej z KRRiT, ten piękny, monumentalny instrument możemy podziwiać w Studiu im. Romany Bobrowskiej. A już za miesiąc, po koniecznej „aklimatyzacji”, strojeniu i przeglądzie, nowym fortepianem będzie mogła cieszyć się nasza radiowa publiczność i słuchacze Radia Kraków.

Po raz pierwszy nowy radiowy fortepian w Studiu im. Romany Bobrowskiej zabrzmi 2 i 3 grudnia, podczas koncertów „Steinway solo” w wykonaniu dwóch znakomitych, związanych  z Krakowem pianistów. 2 grudnia, jako pierwszy na nowym instrumencie solowy recital zagra jeden z najbardziej utalentowanych  i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Szymon Nehring. 3 grudnia jazzową duszę nowego koncertowego fortepianu Steinway odkrywać będzie Dominik Wania – pianista, muzyk, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, który  dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla wytwórni ECM Records. Sygnowany jego nazwiskiem album „Lonely Shadows”, z którego materiał zaprezentuje podczas koncertu w Radiu Kraków, to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Oba koncerty będą transmitowane na antenie Radia Kraków.

Nowy fortepian to nowy rozdział w działalności artystycznej Radia Kraków. Studio im. Romany Bobrowskiej od lat jest miejscem realizacji ważnych wydarzeń kulturalnych, koncertów i słuchowisk. Dzięki nowemu koncertowemu fortepianowi najwyższej klasy i znakomitej przestrzeni studyjnej o doskonałej akustyce będzie mogło gościć najważniejsze, prestiżowe wydarzenia muzyczne, wybitnych muzyków, jak również być miejscem realizacji solowych, kameralnych i orkiestrowych nagrań z wykorzystaniem fortepianu.

fot. Radio Kraków

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony