Konkurs na akademicką stację radiową na częstotliwości 100,5MHz w Krakowie został ogłoszony na początku marca, termin na składanie wniosków upłynął końcem kwietnia. Postanowiliśmy spytać grupy medialne oraz mniejszych graczy radiowych (i nie tylko), czy zainteresowani są nadawaniem stacji akademickiej w Krakowie.

Zacznijmy od Grupy RMF, która współpracowała z Fundacją Krakowskiego Radia Akademickiego Żak tworząc program Radiofonii Kraków. Grupa RMF nie startuje w konkursie na częstotliwość 100,5MHz w Krakowie - poinformował nas Krzysztof Głowiński z Grupy RMF. Jak możemy przypuszczać, brak startu Grupy RMF na częstotliwość akademicką w Krakowie może wynikać ze względów ekonomicznych, Radiofonia Kraków w 2021 roku w badaniu Radio Track miała niską słuchalność - 0,3%, a w 2020 i 2019 roku 0,7%.

Również Grupa ZPR (nadawca programu Supernova, Vox FM czy Radia Eska), Grupa Eurozet (nadawca Radia Zet, Meloradia, Chillizet) oraz Grupa Agora (nadawca Radia Złote Przeboje, Radia Pogoda, Rock Radia) nie są zainteresowane tworzeniem akademickiej stacji radiowe w Krakowie. Przypomnijmy, iż w latach 2006-2008 na częstotliwości 100,5FM w Krakowie nadawało Eska Rock Kraków, jednak nadawca z Grupy ZPR nie jest zainteresowany reaktywacją tej akademickiej stacji w Krakowie.

Zapytaliśmy również regionalną rozgłośnię - Radio Kraków (właściciela min. OFF Radio Kraków), stacja nie jest zainteresowana nadawaniem na 100,5MHz w Krakowie.

Pytanie o udział w konkursie na częstotliwość 100,5MHz zadaliśmy Janowi Jagielskiemu, prezesowi Radia Fama, który potwierdził zainteresowanie częstotliwością w Krakowie. Spółka z Kielc w Krakowie chciałaby nadawać stację pod nazwą "Famka". Jest to już kolejna próba zaistnienia Radia Fama w Krakowie, w 2010 roku spółka Radia Fama ubiegała się o częstotliwość 95,2MHz w Krakowie z programem informacyjno-publicystycznym "Radio Fama Info", jednak koncesja na 95,2FM została udzielona (nieistniejącemu już) Radiu Bajka (obecnie w Krakowie nadaje Radio WNET po kolejnym procesie koncesyjnym). Może tym razem spółce z Kielc się poszczęści i zagości ze studencką Famką na 100,5FM?

Jeżeli duzi gracze medialni nie są zainteresowane tworzeniem stacji akademickiej w Krakowie, to może taką chęć wyrażą same krakowskie uczelnie i ich internetowe rozgłośnie? Właściwie to kto wie najwięcej o studenckim życiu jak nie studenci z rozgłośni uczelnianych? Zapytaliśmy Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która w 2010 roku starała się o koncesję na częstotliwości 95,2FM z projektem „Radio Frycz Krakowska Alternatywa”. Program na częstotliwości 95,2FM przez Krakowską Akademię miał być nadawany całodobowo, przez siedem dni w tygodniu, a adresatami programu miały być osoby w wieku 15-25 lat. Niestety, lecz Krakowska Akademia nie jest zainteresowana nadawaniem na częstotliwości 100,5FM w Krakowie.

W Krakowie nadają rozgłośnie uczelniane takie jak UJOT FM (internetowe radio studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego inicjatorami była dwójka dziennikarzy Radia ZET: Marcin Kubat i Beata Sabała-Zielińska), Radio 1.7 (internetowe radio studentów Akademii Górniczo-Hutniczej) oraz Radio Nowinki (internetowe radio studentów Politechniki Krakowskiej). Niestety, lecz nie dostaliśmy odpowiedzi od powyższych internetowych rozgłośni uczelnianych z informacją o wystąpieniu o koncesję na częstotliwość 100,5FM.

Ostatnie pytanie wysłaliśmy do telewizyjnej grupy medialnej MWE Networks (właściciela stacji takich jak: Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure HD, Top Kids!, Junior Music, Home TV, TVC, Filmax, Biznes24, Xtreme TV). Grupa MWE Network jest również nadawcą kanału Antena HD, emitowanego w MUX-1 DVB-T od 2021 roku. Jak udało dowiedzieć się portalowi Malopolskie-Media.info od Michała Winnickiego, spółka MWE była zainteresowana tworzeniem akademickiej stacji w Krakowie (wniosek został przygotowany o udział w konkursie), lecz w ostatniej chwili zrezygnowano. Spółka MWE chce skupić się na rozwoju cyfrowej stacji radiowej MIXRADIO w ogólnopolskim multipleksie R1 DAB+, która ma duże szanse tam się pojawić (o czym informowaliśmy w artykule Małe zainteresowanie nadawców komercyjnych miejscem w ogólnopolskim MUX DAB+). Trochę nas ta decyzja zaskoczyła, ponieważ Radio Fama również złożyło 2 wnioski o nadawanie w ogólnopolskim DAB+, jednak nie zrezygnowało z "bitwy" o koncesję na 100,5FM w Krakowie. Tutaj również 2 stacje Radia Fama mają duże szanse pojawić się w ogólnopolskim DAB+.

Nadal oczekujemy na opublikowanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji listy wnioskodawców na częstotliwość akademicką 100,5MHz w Krakowie.

Aktualizacja: Odpowiedź od AGH
W poniedziałek (9 maja 2022r) dostaliśmy odpowiedź od Akademii Górniczo-Hutniczej, iż uczelnia oraz Radio 1.7 nie składały wniosku o koncesję na częstotliwość 100,5FM dla stacji akademickiej w Krakowie.