15 lutego Radio Kraków, pierwsze radio w Małopolsce i najstarsza regionalna rozgłośnia w kraju, świętuje 95-te urodziny. "Halo! Halo! Tu Polskie Radio Kraków, fala 422" - tymi słowami 15 lutego 1927 roku Lena Meyerholdowa zainaugurowała antenową działalność Radia Kraków. Miało to miejsce niespełna półtora roku po uruchomieniu Polskiego Radia w Warszawie. 95 lat historii Radia Kraków to 95 lat historii Krakowa i Małopolski.

Radio Kraków relacjonowało najważniejsze dla mieszkańców miasta i regionu wydarzenia, w tym wszystkie pielgrzymki papieskie, transmisje najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czy wydarzeń sportowych. To na antenie Radia Kraków miała miejsce m.in. pierwsza transmisja sportowa z boiska piłkarskiego (relacje z meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22 września 1929). Za pośrednictwem Radia Kraków codziennie od 1 sierpnia 1927 roku (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) w samo południe w Polskim Radiu nadawany jest hejnał z wieży Mariackiej.

Radio Kraków od lat jest jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce i jednym z najbardziej liczących się mediów na rynku krakowskim, ma trzy studia terenowe w Tarnowie, Nowym Sączu i Gorlicach, lokalnych reporterów w najważniejszych miejscowościach Małopolski, realizuje nowatorskie rozszycia programów na Nowy Sącz i Tarnów, cały czas poszerza swoją ofertę programową.
W styczniu 2015 uruchomiło pierwszy w Krakowie kanał tematyczny nadający w DAB + (Off Radio Kraków), a od stycznia 2022 roku nadawanie rozpoczęło Radio Kraków Kultura – druga tematyczna antena cyfrowa dostępna dla słuchaczy w DAB+ i Internecie.  Za zaangażowanie w wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności, za dbałość o najwyższą jakość programu i informacji oraz działalność kulturalną Radio Kraków, jako pierwsza instytucja medialna, zostało nagrodzone w 2012 roku Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti”.

W najnowszym badaniu słuchalności stacji radiowych w Krakowie (Radio Track lipiec 2021r - grudzień 2021r), Radio Kraków uzyskało wynik 3,4% słuchalności, zajmując 11 pozycję.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony