Czy 19 lutego 2022 roku na częstotliwości 100,5 MHz w Krakowie usłyszymy ciszę? Wszystko wskazuje na to, że tak. Koncesja Radiofonii Kraków wygasa z dniem 19 lutego 2022 roku, natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wydała jeszcze decyzji o rekoncesji dla Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego ŻAK.

Aby koncesja radiowa została ponownie udzielona na kolejne 10 lat, nadawca powinien złożyć wniosek o koncesję nie później niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem posiadanej koncesji (w przypadku Radiofonii Kraków termin na złożenie wynosił 18 lutego 2021 roku).

W cenniku wiosennym Grupy RMF obowiązującym od dnia 28.02.2022 Radiofonia Kraków nie będzie wchodzić w skład pakietu RMF 3D.

Prima Aprilis 1 maja?
Słuchacze Radiofonii Kraków włączając odbiornik radiowy 1 maja 2020 roku, ustawiony na częstotliwość 100,5FM mogli przeżyć szok - zamiast znanej muzyki rockowej i alternatywnej, usłyszeli eurodance, klasyczny pop i klimaty italo disco.

Ostatni będą pierwszymi
W najnowszym badaniu słuchalności stacji radiowych (Radio Track) w Krakowie (fala lipiec 2021 - grudzień 2021), Radiofonia Kraków zajmuje ostatnie miejsce z wynikiem 0,2%.

Radiofonia Kraków czy może Radio Gra Kraków?
Playlista Radiofonii Kraków jest identyczna jak w Radiu Gra Toruń, Radiu Gra Wrocław, Radiu 90FM czy Radiu Jura. Dodatkowo w dniu uruchomienia nowego formatu muzycznego Radiofonii, została zarejestrowana domena radiograkrakow.pl .

A może jednak "RMF CITY FM" na 100,5FM?
8 lat temu, w 2014 roku stacja próbowała zmienić nazwę z "Radiofonia" na RMF CITY FM w celu zwiększenie przychodów z reklamy radiowej i oparcia się na doświadczeniu dużego ogólnopolskiego brokera reklamy radiowej oraz wykorzystania marki RMF mającej ugruntowaną pozycję rynkową i również znaczną wartość marketingową. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie udzieliła jednak zgody na zmianę nazwy, ponieważ proponowana nazwa „RMF CITY FM”, także poprzez posłużenie się angielskim słowem „CITY” – „miasto”, wskazująca na miejski tj. lokalny a nie akademicki charakter programu, nazwa RMF CITY FM mogłaby wprowadzać w błąd odbiorców oraz spowodować zanikanie tożsamości dotychczasowego nadawcy w świadomości społecznej.

O mały włos od utraty koncesji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2014 roku wszczęła postępowanie o cofnięcie koncesji dla Radiofonii Kraków ze względu na niski udział audycji dotyczących problemów i działalności: naukowej, kulturalnej, sportowej środowiska akademickiego - wynoszący tylko 1,7% zamiast deklarowanych 10%. Dodatkowo audycje słowne i słowno-muzyczne prezentujące twórczość artystyczną środowiska akademickiego w Krakowie, jak też innych środowisk akademickich w Polsce (kabarety studenckie, przeglądy piosenek studenckich itd.) nie były przez Radiofonię realizowane. W 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji umorzyła postępowanie o cofnięcie koncesji ze względu na podjęcie działań mających na celu realizację przez Radiofonię Kraków obowiązków programowych.

Oszczędności i zmniejszenie zasięgu
W 2020 roku nadawca Radiofonii Kraków zwrócił się z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę stacji nadawczej z obiektu RON Malczewskiego na maszt pod Kopcem Kościuszki ze względów ekonomicznych. Zmiana została dokonana w 2021 roku, zmniejszyła się liczba mieszkańców w zasięgu Radiofonii Kraków - z 582 tysięcy osób do 502 tysięcy.

Kraków rozgłośniami akademickimi słynie
Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2015 roku wystartowali z internetową stacją UJOT FM, studenci Politechniki Krakowskiej tworzą Radio Nowinki, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej prowadzą Radio1.7 (wcześniej Radio 17), a studenci Uniwersytetu Pedagogicznego - Radio Spektrum.

Kto wie, może wkrótce jedna z powyższych internetowych akademickich stacji, po wygaśnięciu koncesji Radiofonii Kraków zagości na 100,5FM ?