1 kwietnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej i na antenie Radia Kraków  premierowo zaprezentowane zostanie najnowsze słuchowisko Radia Kraków zatytułowane „Niespodzianka”. Słuchowisko, zrealizowane na podstawie dramatu Karola Huberta Rostworowskiego, reżyseruje Łukasz Fijał a zagrają w nim: Dariusz Gnatowski, Ewa Kolasińska, Aleksander Talkowski Adrianna Kućmierz oraz Andrzej Róg. Oryginalna muzykę do radiowego spektaklu skomponował i wykona na żywo Łukasz Rudnicki.

Irena Solska mówiła, że role napisane przez Rostworowskiego są jak „dobrze dopasowane buty”. Aktorka grała Matkę w Niespodziance, która jest najwybitniejszym dramatem pisarza. Historia dzieje się w biednej podkrakowskiej wsi. Ojciec alkoholik, znerwicowana matka, nastoletnia córka bez perspektyw na przyszłość, syn - student, na którego wykształcenie wydano cały majątek, starszy syn w Ameryce, od kilku lat nie daje znaku życia. Pewnego wieczora rodzice zastają w domu przybysza, nieznajomego, który zasnął, a w jego bagażu znajdują mnóstwo pieniędzy. Czy można go zamordować aby zapewnić byt własnym dzieciom i przestać żyć w nędzy? W dramacie jest wiele kolejnych „niespodzianek”. Utwór bywa porównywany do „Króla Edypa”; jest odczytywany jako opowieść o tragedii losu ludzkiego, w której artysta stawia fundamentane pytana o miłość, życie i śmierć. Pretekstem do przypomnienia „Niespodzianki” jest  przypadająca w tym roku 90. rocznica publikacji dramatu. Mimo iż powstał on niemal 100 lat temu, diagnozy o nas samych formułowane przez Rostworowskiego brzmią dziś zaskakująco aktualnie.

Premiera słuchowiska „Niespodzianka” z udziałem publiczności odbędzie się 1 kwietnia po godz. 19.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Towarzyszyć jej będzie uroczystość wręczenia nagród „Marka Radia Kraków” oraz „Supermarka Radia Kraków” za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2018. Zapraszamy do słuchania i oglądania - transmisja wydarzenia na antenie Radia Kraków, transmisja wideo na stronie www.radiokrakow.pl.
Słuchowisko poświęcone pamięci Marii Rostworowskiej
Partner słuchowiska: Kraków Airport
Szczegóły: www.radiokrakow.pl

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony