Już w poniedziałek na antenie Radia Kraków wielka premiera słuchowiska "Nietoty" Jana Klaty. Słuchowisko zostało osnute wokół głośnej i budzącej do dziś wiele kontrowersji histroii Goralenvolk, "Hańby Podhala" - kolaboracji górali z nazistami. Trudna historia to jednak tylko punkt wyjścia do groteskowej, surrealistycznej opowieści o zdradzie, kolaboracji i możliwości odkupienia narodowych win.

"To nie jest ani teatr faktu ani rozliczeniowy - mówi Sebastian Majewski, autor tekstu słuchowiska - Ważniejsze jest zastanowienie się nad szerszym kontekstem procesu kolaboracji konkretnej grupy. Także odnośnie kolaboracji innych, skąd się ona bierze. Ze strachu? To skomplikowane procesy. Nie można np. jednoznacznie oceniać, czy współpraca Górali była haniebna, czy to uratowało Podhale przed pacyfikacją."

Witalis Wieder, Vikun Quisling, Ante Pavelić, Wojciech Jaruzelski - to autentyczne postaci, które pojawiają się w słuchowisku. Ale  "Nietoty" to rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.  Bohaterami słuchowiska są Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), najmniej znany  z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Ilicz Lenin (Adam Nawojczyk) oraz tajemnicza Wolna Elektrona  (Katarzyna Krzanowska), która umożliwi bohaterom swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

"Fakty są dla nas trampoliną, żeby troszkę artystycznie sobie zaszaleć i pofolgować. Mam nadzieję  ku radości najpierw aktorów a następnie, aby bawić i dawać do myślenia naszym słuchaczom" – dodaje Jan Klata

„Nietoty” to jednak nie tylko słuchowisko, ale także niezwykła opowieść wizualna oparta na teście Sebastiana Majewskiego. Jej autorem i autorem oprawy graficznej słuchowiska jest jeden z najzdolniejszych młodych krakowskich artystów, twórca eksperymentalnych komiksów Kuba Woynarowski. Komiks, który już w całości obejrzec można na stronie www.radiokrakow.pl,  poprzedził premierę słuchowiska. Kolejne plansze wizualnej opowieści inspirowanej słuchowiskiem „Nietoty”  śledzić można było codziennie  na stronie Radia Kraków  od 2 do 13 grudnia.

„Nietoty” Jana Klaty do słuchania na antenie Radia Kraków, na stronie www.radiokrakow.pl oraz za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Radia Kraków na urządzenia mobilne już w poniedziałek 16 grudnia o 21.05.

fot. Radio Kraków

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony