Radiowa Nagroda Romany Bobrowskiej to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków. W tym roku laureatem nagrody został wybitny krakowski aktor teatralny i filmowy Juliusz Chrząstowski. Nagrodę odebrał 18 grudnia, podczas premiery najnowszego słuchowiska Radia Kraków „Wariacje Gelbergowskie” w reż. Ewy Lipskiej, w którym interpretował utwory poetki.

Juliusz Chrząstowski został uhonorowany radiową Nagrodą Romany Bobrowskiej za wybitne osiągnięcia w rozwoju radiowej sztuki, udział w radiowych formach eksperymentalnych, kunszt słowa, charyzmę oraz wrażliwość i intelekt, który czujemy zarówno w radiowych formach dramatycznych, jak również podczas czytania na antenie poezji i prozy w cyklu „Z radiowej biblioteki”podkreślał w laudacji  Prezes - Redaktor Naczelny Radia Kraków Mariusz Bartkowicz.

Podkreślił również  imponującą galerię ról stworzonych przez Juliusza Chrząstowskiego w radiowych produkcjach: począwszy od roli Czepca w słuchowisku „Wesele” w reż. Andrzeja Seweryna, roli w słuchowisku „Radio za żelazną kurtyną” na podstawie książki Anne Applebaum, poprzez eksperymentalne słuchowisko „Dumanowski” w reż. Jana Klaty, „Szaloną lokomotywę” Witkacego w reż. Radosława Rychcika, słuchowisko muzyczne „Wanda” C.K. Norwida zrealizowane na podstawie opery Joanny Wnuk – Nazarowej, rolę Salamandrusa w „Porwaniu Baltazara Gąbki” w reż. Waldemara Raźniaka, czy też role w słuchowiskach na podstawie wierszy Ewy Lipskiej” „Droga Pani Schubert” oraz na podstawie korespondencji poetki ze Stanisławem Lemem „Włamanie do przeszłości”.

Juliusz Chrząstowski dołączył do znakomitego grona laureatów Radiowej Nagrody Bobrowskie  wśród których są m.in.  Anna Polony, Anna Dymna, Ewa Lipska, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr, Trela,  Jacek Romanowski, Józef Opalski i Leszek Długosz.

Fot. Radio Kraków

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony