3000 to nowy kod PI nadawany przez Radio Bajka w Krakowie. Wcześniej rozgłośnia identyfikowała się jako stacja białoruska czy francuska(kod PI F000). Nadal jednak jest to kod inny niż nadaje ta rozgłośnia w Warszawie. W obu przypadkach Bajka przedstawia się też jako stacja lokalna dysponująca jednym nadajnikiem. Mówi o tym druga cyfra kodu. W niektórych odbiornikach radiowych z funkcją AF może wystąpić potrzeba ponownego zaprogramowanie stacji.

PI jest to czterocyfrowy (zapis heksadecymalny - w układzie szesnastkowym) kod, przypisany do stacji radiowej. Każda z cyfr w kodzie pełni swoją rolę - pierwsza odpowiedzialna jest za kraj z którego nadawany jest program (Polska 3, Słowacja 5, Czechy 2, Niemcy D, Francja F), druga mówi o zasięgu (0 - program lokalny, 1 - międzynarodowy (na przykład BBC), 2 - ogólnokrajowy, 3 - ponadregionalny, 4-F - regionalny). Pozostałe dwie - na przykład w Niemczech - kodują informację o publiczności/prywatności nadawcy i numer programu. Na podstawie kodu PI odbiornik identyfikuje stację. Jest to ściśle powiązane z funkcją AF - odbiornik nie przełączy się na nową częstotliwość, jeżeli kody obu (starej i nowej) nie pokrywają się - w ten sposób gwarantując ciągłość słuchania programu. W związku z tym kod PI należy do najczęściej nadawanych w sygnale RDS - jest powtarzany co najmniej 11 razy na sekundę. Niektóre odbiorniki posiadają możliwość wyświetlania PI. Częste powtarzanie i teoretyczna niepowtarzalność kodu sprawia, że doskonale nadaje się on do identyfikacji odebranych stacji, nawet gdy sygnał jest za słaby do odczytania nazwy stacji.

PI w Polsce
Zgodnie z założeniami kody PI wszystkich polskich stacji nadających RDS powinny zaczynać się od cyfry 3. O ile reguły 'trójki' na początku przestrzegają praktycznie wszyscy, o tyle znacznie gorzej jest z drugą cyfrą. Bez problemu można znaleźć stacje lokalne z "numerkami" z przedziału 31xy - 3Fxy, a także stacje regionalne (wielonadajnikowe) z przedziału 30xy-33xy... W Polsce każda stacja sama dobiera sobie "numerek", który jest wpisywany do kodera RDS-u, a to - przyjmując losowanie dwóch ostatnich pozycji - daje 256 możliwości dla stacji lokalnych i 256 dla "grupy" 31xy-3Fxy. Pomimo tak dużej liczby kombinacji (na ok. 200 stacji, nie wszystkie z RDS) można znaleźć zupełnie niezależne od siebie rozgłośnie nadające ten sam "numerek" (np. kody regionalne kończące się na 00 są nadawane przynajmniej przez pięć stacji)! Innym problemem jest to, że jedna stacja posiadająca kilka nadajników nadaje z (każdego) nich różne kody PI. W takich przypadkach odbiornik nie identyfikuje stacji i w konsekwencji nie przestawia na "lepszą" częstotliwość.

Źródło: RadioPolska.PL

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony