Szeroką  akcją  antenowo-promocyjną Radio Kraków rozpoczyna dziś  dyskusję o hejcie, języku nienawiści, o skutkach wolności słowa i o odpowiedzialności za słowo. Ofiarą hejtu może paść każdy. Ktoś, kogo Internet, media, otoczenie, przypadkowi ludzie wyznaczą na ofiarę. Na antenie będzie się toczyć dyskusja o niszczącej sile hejtu, o miejscu i skutkach nienawiści w naszym życiu: prywatnym i publicznym.

„Impulsem, aby z języka agresji zrobić temat szerokiej kampanii antenowo-promocyjnej były dla nas aktualne wydarzenia, o których codziennie mówimy także w Radiu Kraków – wyjaśnia Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. – Tylko w Małopolsce w ostatnich miesiącach: konflikt romski w Andrychowie i Maszkowicach,  hejt wymierzony w doktoranta krakowskiej ASPromskiego   pochodzenia, który był jedną z twarzy kampanii społecznej  „Jedni z wielu. Jestem Polakiem. Jestem Romem”. Akcja, która miała łamać stereotypy dotyczące uprzedzeń Polaków do osób pochodzenia romskiego i te społeczności asymilować, wywołała lawinę hejtu skierowaną w bohatera kampanii. To tylko przykłady. Naszą akcją chcemy powiedzieć: ofiarą hejtu może paść każdy, a sam hejt jest tematem niestety coraz bardziej aktualnym.”        

Artystycznym akcentem i ważnym głosem w akcji będzie także słuchowisko „Hejt Radio”, które dla Radia Kraków wyreżyserowała jedna z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych Maja Kleczewska. Premiera tego niezwykle mocnego i  kontrowersyjnego  spektaklu w formie audycji radiowej  będzie miała miejsce 7 października późnym wieczorem na antenie Radia Kraków oraz  równocześnie w Bunkrze Sztuki w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Inspiracją dla  słuchowiska i reżyserki  były  prawdziwe wydarzenia związane z ludobójstwem w Rwandzie - w  1993 roku rwandyjska rozgłośnia RTLMC (Radio Télévision Libre des Mille Collins) stała się narzędziem w rękach ekstremistów Hutu i miała ogromny wpływ na budowanie atmosfery nienawiści wobec ludności Tutsi i podżeganie do ludobójstwa:

„Chcemy, aby polskie „Hejt Radio” stało się pretekstem do zadania pytań  o zależność między językiem i działaniem – tłumaczy Maja Kleczewska – Jak mogłoby wyglądać polskie RTLMC? „Karaluchami” staliby się Żydzi? Romowie? Homoseksualiści?  Muzułmanie? Lewica? Projekt ma za zadanie przemyślenie tego, czym jest komunikacja w języku” - zapowiada reżyserka.

Premierę słuchowiska „Hejt Radio” Mai Kleczewskiej poprzedzi  antenowa debata z udziałem dziennikarzy, publicystów i ludzi kultury, którzy na żywo dyskutować będą o tym, czy  nasilający się zwłaszcza w Internecie, ale też w mediach i życiu publicznym język agresji i nienawiści może budzić realne zagrożenia.

Dwutygodniową akcję antenową Radia Kraków wzmocni kampania plakatowa w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu pod hasłem „STOP JĘZYKOWI AGRSJI”, którą przygotowało krakowskie  Motor Studio. Dodatkowe działania będą prowadzone w Internecie - na stronie Radia Kraków www.radiokrakow.pl  oraz radiowym  profilu na Facebooku.



„Mamy świadomość, że  temat  i sposób, w jaki problem hejtu chcemy komunikować,  może wzbudzać kontrowersje zarówno wśród słuchaczy, jak i wśród odbiorców naszej kampanii – dodaje redaktor naczelny Radia Kraków - Problem jest jednak na tyle ważny i aktualny, że dyskusja o odpowiedzialności za słowo, o granicach i skutkach wolności słowa jest w naszym przekonaniu tematem, z którym właśnie media publiczne powinny się mierzyć i go podejmować”.

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony