"Hejt radio" – Maja Kleczewska, jedna z najważniejszych postaci polskiego teatru, realizuje w Radiu Kraków autorski, paradokumentalny projekt. Kleczewska brutalną rzeczywistość internetowych komentarzy zmiesza z teatralną fikcją. Reżyserka stworzy spektakl w formie dwugodzinnej audycji opartej na mowie nienawiści obecna na forach internetowych, w biuletynach informacyjnych, w prasie codziennej, na profilach facebookowych, etc.

Granica między światem realnym a wykreowanym zostanie zatarta. Po raz pierwszy radiowy spektakl zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne.

Od 22 do 24 sierpnia w studiu Radia Kraków odbywają się nagrania. Przedstawienie będzie mieć premierę 7 października 2014 roku w ramach Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Spektakl jest inspirowany głośnym przedstawieniem "Hate radio", które w zeszłym roku gościło na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych.

W nagraniach radiowego słuchowiska wezmą udział m.in Radosław Krzyżowski, Roman Gancarczyk, Marta Nieradkiewicz, Ula Kiebzak, studenci PWST oraz dziennikarze Radia Kraków: Marek Proszek, Sylwia Paszkowska i Karol Surówka. Oprawę muzyczną spektaklu przygotowuje szef muzyczny Radia Kraków Piotr Metz, a identyfikację wizualną Kuba Woynarowski.


Inspiracją dla słuchowiska są też prawdziwe wydarzenia. 8 czerwca 1993 roku w Rwandzie powstała stacja radiowa Radio-Television Libre des Mille Collines (RTLMC). Jednym z celów statutowych radia był " harmonijny rozwój rwandyjskiego społeczeństwa", w rzeczywistości było to narzędzie w rękach ekstremistów Hutu, by przygotować grunt dla ludobójstwa. Radio odegrało kluczową rolę w budowaniu atmosfery nienawiści i zachęcaniu do przemocy wobec ludności Tutsi. Według badań prowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie Harvard możemy szacować, że ok 51.000 zabójstw było inspirowanych przez radiowe audycje.

"Hejt radio", słuchowisko realizowane przez Maję Kleczewską w Radiu Kraków to projekt osadzony w polskiej rzeczywistości.

- Chcemy, by polskie "Hejt radio" stało się pretekstem do zadania pytań o zależność między językiem a działaniem, o skutki wolności słowa, o odpowiedzialność za słowo - tłumaczy reżyserka.

- "Hejt radio" to projekt paradokumentalny, oparty na mowie nienawiści obecnej na prawicowych forach internetowych, w biuletynach informacyjnych, w prasie codziennej, na profilach facebookowych etc. Jak mogło by wyglądać polskie RMTLC? "Karaluchami" staliby się Żydzi? Romowie? Homoseksualiści? Muzułmanie? Lewica? Projekt ma za zadanie przemyślenie tego, czym jest komunikacja w języku - dodaje Kleczewska.

Słuchowisko "Hejt radio" będzie mieć paradokumentalny charakter, brutalna rzeczywistość internetowych komentarzy zmiesza się z teatralną fikcją. Na antenie Radia Kraków usłyszymy dwugodzinną audycję, w której pojawią się charakterystyczne dla radiowego medium gatunki: wywiady, relacje reporterskie, serwisy informacyjne, rozmowy ze słuchaczami. Spektakl zostanie realizowany w formie typowej audycji radiowej, a granica między światem realnym a wykreowanym zostanie zatarta.

Muzykę do spektaklu opracował znany dziennikarz muzyczny, szef muzyczny Radia Kraków Piotr Metz.

- Muzyka w "Hejt radio" w warstwie słownej wyłącznie polska, poruszająca się od mainstreamowej papki po ekstremalny,niszowy hałas, będzie integralną częścią słuchowiska, myląc tropy, ale i wzmacniając jego przekaz działaniem na podświadomość słuchacza - mówi Metz.

Prezes – Redaktor Naczelny Radia Kraków Marcin Pulit nie ukrywa, że "Hejt radio" to radiowy projekt, który po raz kolejny poszerzy ramy tradycyjnego słuchowiska. „Dla mnie słuchowisko nie jest skansenem pięknych dźwięków lecz żywą, nowoczesną formą mówienia o sprawach istotnych, która trafia do współczesnego odbiorcy i jest elementem ważnej debaty publicznej. Fakt, że nasze przedsięwzięcie znajdzie się w oficjalnym programie Krakowskich Reminiscencji Teatralnych dowodzi, że z radiowym teatrem udało nam się wyjść poza radiową niszę”.

Premiera słuchowiska "Hejt radio" 7 października o 21.00 na antenie Radia Kraków oraz w krakowskim Bunkrze Sztuki z udziałem publiczności.

Przed spektaklem, 7 października o godz. 20.10 zapraszamy do Bunkra Sztuki na debatę "Język nienawiści: szkodliwy mit czy realne zagrożenie" z udziałem m.in. Mai Kleczewskiej.

Wystąpią:

Aleksandra Pisula - matka małego dziecka
Marta Nieradkiewicz - pisząca prace o cudach Papieża
Ula Kiebzak - Wiesława Papierska
Roman Gancarczyk - Damian Kowalski, aktor czytający literaturę na antenie
Radek Krzyżowski - Łukasz Ważecha, aktor przeglądający poranną prasę

Studenci PWST i dziennikarze Radia Kraków

Realizacja radiowa - Tomasz Orzechowski
Scenariusz - Łukasz Chotkowski
Reżyseria, scenariusz - Maja Kleczewska
Oprawa muzyczna - Piotr Metz
Identyfikacja wizualna - Kuba Woynarowski

/RK


Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony