23 września 2015 r. w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH otwarto nowe laboratorium dydaktyczne współfinansowane przez Nokia Networks.

W laboratorium uruchomiono w pełni funkcjonalną sieć komórkową najnowszej generacji (w standardzie LTE) umożliwiającą studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. To pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.

Laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i firmą Nokia (oddział w Krakowie). Nowoczesne laboratorium składa się z pięciu małych stacji bazowych (Small cells) LTE. Trzy z nich to tzw. „Pico cells”, przeznaczone do użytku wewnątrz budynków – zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi. Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux, a także symulatorem sieci operatora. Warto dodać, że – pomimo małej mocy – małe stacje bazowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych, a także w centrach miast, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi mobilne. Ich podstawowym zastosowaniem jest zwiększenie pokrycia sygnałem obszaru oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie. Dostarczenie unikatowego sprzętu nie będzie jedynym wkładem firmy Nokia w rozwój kompetencji studentów AGH.

Więcej informacji: www.agh.edu.pl

Dodaj komentarz

Moderatorzy mają prawo usunąć dany komentarz, gdy:
*jest on wulgarny lub wzywa do nienawiści,
*jest on obraźliwy (bezpośrednio obraża innego komentującego lub dowolną inną osobę),
*poziom merytoryczny komentarza jest bardzo niski,
*komentarz jest nie na temat (np: rozmawiamy o wynikach słuchalności, a w komentarzu ktoś lamentuje nad fatalnym stanem swojego mieszkania) , lub wkleja tylko link do strony WWW bez udziału w dyskusji,
*komentarz zawiera nieakceptowalną liczbę błędów ortograficznych, stylistycznych lub rzeczowych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony